×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe szkodniki na plantacjach warzyw

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 27 grudnia 2021 14:56

Nowe szkodniki na plantacjach warzyw Pojawiają się nowe zagrożenia w uprawie warzyw/ fot. pixabay

W ciągu ostatnich kilku sezonów wzrosła presja ze strony niektórych szkodników. Mogą pojawiać się także nowe zagrożenia - znane wcześniej z żerowania w innych uprawach/ krajach, lub o małym dotychczas znaczeniu gospodarczym. Do takich należą m.in. Spodoptera exigua, S. frugiperda, S. littoralis.

Podczas Forum Doradców Warzywnych firmy Bayer, dr Maria Rogowska z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach, informowała na temat zagrożenia ze strony Spodoptera exigua, Spodoptera frugiperda, S. littoralis. Szkodniki te są polifagami, żerują w uprawach roślin ozdobnych i warzyw, zwłaszcza w uprawach psiankowatych (oberżyna, papryka), ale i kukurydzy, szparagów.

Światłówka naziemnica może powodować pokaźne straty w uprawach

W 1995 r. światłówka naziemnica (Spodoptera exiqua) już występowała w 20 holenderskich gospodarstwach na powierzchni 37 ha. Zaatakowała przede wszystkim chryzantemę, róże, ale i uprawy warzyw, wyrządzając w nich znaczne straty.
Motyl ma rozpiętość skrzydeł do 32 mm. Przednie skrzydła mają barwę szarobrązową, są cętkowane, zaś tylne prześwitujące perłowobiałe z użyłkowaniem i obrzeżeniem koloru ciemnobrązowego. Gąsienice dorastają do 3 cm. Wraz ze wzrostem zmieniają barwę. Najpierw są jasnozielone, a potem brunatno-czarne.

Spodoptera frugiperda – zagrożenie dla upraw kukurydzy

Spodoptera frugiperda notowana jest w Europie od 2000 r. Po raz pierwszy została stwierdzona w Niemczech na plantacji kukurydzy cukrowej. Gatunek ten występuje w strefie klimatu ciepłego. Wraz ze sprowadzanym materiałem rozmnożeniowym z zagranicy, może notowany być także na plantacjach warzyw w Polsce.

Przednie skrzydła samicy są szaro-brązowe, a samca ciemniejsze z ciemnymi plamami i jasnymi prążkami. Tylne skrzydła są białe z wyraźnymi brązowymi żyłkami (rozpiętość skrzydeł 32-38 mm). Jaja są owalne, lekko spłaszczone, niekiedy składane warstwa na warstwie. Samica może złożyć do 1 tys. jaj.
Złoża jaj są pokryte włoskami o różnej barwie. Gąsienice w miarę wzrostu ciemnieją. Najpierw są zielonkawe a później coraz ciemniejsze, dorastają do 3 cm.

Na kukurydzy gąsienice szkieletują liście, mogą uszkadzać także kolby. Objawy żerowania mogą być pomylone ze szkodliwością omacnicy prosowianki. S. frugiperda również na innych roślinach wyrządza szkody. Najczęściej uszkadza pąki, stożki wzrostu. Wgryzać się może także do owoców pomidora. Na kapuście gąsienice wygryzają otwory w liściach tworzących główkę.

Dr Maria Rogowska przekazała, że motyle z rodziny sówkowatych mogą pokonać duże odległości. Mogą być przenoszone także z materiałem nasadzeniowym.

Sówka bawełnówka egipska – potencjalny szkodnik upraw pod osłonami

Sówka bawełnówka egipska (Spodoptera littoralis)w Polsce jest potencjalnym szkodnikiem upraw pod osłonami. Jest gatunkiem ciepłolubnym.

Samica na przedniej parze skrzydeł nie ma tak wyrazistych wzorów jak samiec (rozpiętość skrzydeł prawie do 4 cm). Gąsienice są zmienne w kolorze - im młodsza tym jaśniejsza. Dorosłe gąsienice osiągają dł. do 4,5 cm i mają ciemne zabarwienie.
Spodoptera littoralis żeruje na wielu gatunkach roślin uprawnych i ozdobnych doniczkowych. Gąsienice wygryzają otwory w kwiatach i liściach (szeflera – preferowanym 'pokarmem' z roślin doniczkowych).

 

Środki do produkcji na GieldaRolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI