Nowe rozwiązanie w ochronie truskawek od Corteva

Autor: www.sadyogrody.pl/ informacja prasowa 21 sierpnia 2021 16:16

Nowe rozwiązanie w ochronie truskawek od Corteva Talius™ Sad zapobiega rozprzestrzenianiu się mączniaka prawdziwego truskawki/ fot. materiały prasowe

Firma Corteva Agriscience uzyskała rozszerzenie rejestracji  fungicydu Talius™ Sad w uprawach truskawek (decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr. R-49/2021m, 9 lipca 2021 r). Produkt był już stosowany w uprawach jabłoni i gruszy.

Talius™ Sad to środek grzybobójczy o znanej, sprawdzonej formulacji, który wykazuje silne działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Produkt zawiera proquinazyd, substancję czynną z grupy chinazolin, należącą do grupy 13 wg FRAC. Fungicyd występuje w postaci płynu do sporządzania emulsji wodnej (EC). Ma działanie powierzchniowe.

Talius™ Sad – nowość w ochronie truskawek

- Rozszerzając rejestrację środka firma Corteva daje producentom upraw jagodowych nowe narzędzie w skutecznym programie ochrony jagodników – mówi Małgorzata Gago, Category Marketing Manager w Corteva Agriscience.

– W ubiegłym roku produkt przebojem zdobył rynek upraw jabłoni i gruszy, teraz udostępniamy go szerszej grupie sadowników, także plantatorom truskawek. Nowe zastosowanie Talius™ Sad idealnie wpisuje się w naszą ideę programu CoNNEXT™, w którym angażując wszystkich uczestników łańcucha dostaw żywności pozwalamy producentom owoców i warzyw, przetwórcom oraz sklepom rozwijać biznes, zapewniając równocześnie konsumentom żywność najwyższej jakości– dodaje.

Fungicyd może być stosowany dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym z zachowaniem odstępu 7-10 dni między zabiegam. Producent zaleca opryskiwanie drobnokropliste z wykorzystaniem belki typu “Fragaria” przy użyciu 500 – 750 litrów wody na hektar. W przypadku stosowania środka przed zbiorem owoców okres karencji wynosi jedynie 3 dni.
Rekomendowana dawka to 0,375 l/ha przed zbiorem owoców (do momentu gdy pierwsze owoce osiągną charakterystyczną barwę, BBCH 85) lub po zbiorach.

- Talius™ Sad zapobiega rozprzestrzenianiu się mączniaka prawdziwego, chorobie wywołanej przez grzyba Podosphaera aphanis. Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się na liście, kwiaty lub owoce truskawek, gdzie kiełkują i wytwarzają grzybnię. Objawami zakażenia mączniakiem prawdziwym są charakterystycznie zwinięte liści z białym nalotem na spodniej stronie. Ponadto, na górnej i dolnej powierzchni liści pojawiają się też fioletowo-czerwone plamy. Porażone kwiaty wytwarzają zdeformowane owoce lub w ogóle nie mają owoców - wyjaśnia Łukasz Wrzosowicz, specjalista ds. upraw specjalnych w Corteva Agriscience.

Patogen jest dużym zagrożeniem zarówno dla upraw gruntowych, jak i tunelowych truskawki, ponieważ rozprzestrzenia się szybko, a zainfekowanych owoców truskawki nie można sprzedać. Może zimować na resztkach roślin, dlatego zalecane jest profilaktyczne stosowanie zabiegów zwalczających patogen po zbiorach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI