×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe ciągniki sadownicze od Deutz-Fahra. Czym się wyróżniają?

Autor: Michał Tarczyński 17 października 2022 18:53

Dzięki uprzejmości firmy SAME Deutz-Fahr zostaliśmy zaproszeni na prezentacje połączona z testami gamy ciągników do prac w sadzie. Czym się wyróżniają? Zobaczcie sami!

Od klasy mini po rolnicze

Na pokazie zaprezentowany był cały przekrój ciągników. Od najmniejszych ciągników kompaktowych serii 3 przez dużo większą ale prostą w swojej budowie serie 5DF Keyline zarówno w wersji z kabiną i bez, serie 5DF/5DS/5DV ze skrzynią klasyczna i bezstopniową po duży traktor rolniczy serii 6.

Na pokazie zaprezentowany był cały przekrój ciągników od najmniejszych ciągników kompaktowych serii 3 przez dużo większą ale prostą w swojej budowie serie 5DF Keyline / fot. materiały redakcji

Deutz-Fahr 5DF/5DS/5DV TTV - czym się wyróżnia? 

Niekwestionowaną  „gwiazdą” pokazu był ciągnik oznaczony symbolem TTV czyli sprzęt wyposażony w skrzynię bezstopniową w jaką często wyposażane są duże ciągniki rolnicze z możliwością przypisania dwóch prędkości w przód i dwóch w przeciwnym kierunku wywołując przypisanym przyciskiem gdy zaistnieje taka potrzeba. Poza przekładnią seria 5DF/5DS/5DV TTV posiada o wiele więcej zapożyczeń od większych „braci” co czyni tą konstrukcje wyjątkową na tle konkurencji i wprowadzającą powiew świeżości do tej klasy.

Deutz-Fahr 5105 DS TTV / fot. materiały redakcji

Duże możliwości w kompaktowych rozmiarach.

Pomimo pozostawienia gabarytów modeli Stage IIIB udało się projektantom zmieścić nie tylko nową jednostkę napędową spełniającą najnowsze normy o mocach od 91KM do nawet 126KM ale też zaawansowaną hydraulikę z wydatkiem do 100l/min przy 1850 obr/min którą można skonfigurować do 9 niezależnych obwodów sterowanych joystickiem (sterowanie joystickiem do 8 obwodów).

Deutz-Fahr 5105 DS TTV / fot. materiały redakcji

Ciężar bierze na siebie

Podnośnik tylny który posiada funkcje amortyzacji o udźwigu od 2600kg (5DS/5DV) do 3800kg (5DF) ze sterowaniem elektronicznym w standardzie i przyciski do obsługi znajdujące się na błotnikach do obsługi maszyny z zewnątrz. W odróżnieniu od konkurencji obsługi tej można dokonywać bez aktywacji z kabiny. Podnośnik przedni w który może być wyposażony ma udźwig aż 1500kg. Dodatkowo dzięki regulowanej wysokości przedniej osi ma możliwość podczepiania maszyn które są nisko nad ziemią bez konieczności ich podnoszenia.

Deutz-Fahr 5105 DS TTV / fot. materiały redakcji

Dużo możliwości wewnątrz

Kabina na czterech słupkach z płaską podłoga (co staje się standardem w tej klasie) z bardzo dobrą widocznością i ergonomią miejsca pracy. Można powiedzieć ze jest to kabina z największych maszyn w skali 1:3. Fotel pneumatyczny i płaska podłoga w nowych konstrukcjach w tej klasie już nie dziwi. Nawet wyświetlacze na desce rozdzielczej nie są niczym nowym, ale zintegrowany z fotelem pneumatycznym podłokietnik MaxCom z joystickiem na którym znajduje się sterowanie praktycznie całym osprzętem to już coś wartego odnotowania w tak małej maszynie (chodzi o wymiary zewnętrzne). Poza tym istnieje możliwość doposażenia w system filtracji zgodny z kategorią 4.

Poruszając temat filtrów warto przyjrzeć się bardziej konstrukcji dachu, mianowicie tylną jego cześć możemy podnieść o ok. 45 stopni i uzyskać dostęp do dodatkowego okna dachowego tak zwanego świetlika który umożliwi obserwacje podczas pracy z masztem lub innymi maszynami wymagającymi obserwacji wzwyż.

Wybierając 8calowy iMonitor 3 uzyskujemy możliwość rozbudowy o systemy do rolnictwa precyzyjnego co zyskuje na popularności w dużych gospodarstwach. Dotykowy ekran iMonitor dodatkowo ułatwia obserwacje parametrów. Ponadto możemy mieć na nim podgląd z nawet 3 opcjonalnych kamer które pomogą w obserwacji w strefach mniej widocznych. Istnieje możliwość zamontowania kamery na na wybranych elementach maszyny z która pracujemy dzięki czemu możemy wykonać dana czynność precyzyjniej, a co za tym idzie efektywniej.

Deutz-Fahr 5105 DS TTV / fot. materiały redakcji

Deutz-Fahr 5DF/5DS/5DV TTV - jaka cena? 

Udogodnienia kosztują

Niestety za tak wyposażony egzemplarz trzeba też słono zapłacić. W dzisiejszych czasach ciężko mówić o konkretnych cenach ponieważ dosyć dynamicznie się zmieniają i to niestety w sposób niekorzystny dla klienta ale to dotyczy wszystkich producentów w każdym sektorze. Żeby jednak określić wartość tego sprzętu można przyjąć że na taki zakup będzie potrzebna równowartość dwóch średniej klasy ciągników sadowniczych.

Deutz-Fahr 5DF/5DS/5DV TTV - jaką mają moc?

Moc:                5090-91KM

                        5095-95KM

                        5100-102KM

                        5105-106KM

                        5115-126KM

Deutz-Fahr 5DF/5DS/5DV TTV - jaką mają szerokość?

Szerokość:      DF:1544-1671mm

                        DS:1267-1517mm

                        DV:1083-1298mm

Przedstawiciele firmy Deutz-Fahr / fot. materiały redakcji

 

 

 

 

           

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI