
Dzięki uprzejmości firmy SAME Deutz-Fahr zostaliśmy zaproszeni na prezentacje połączona z testami gamy ciągników do prac w sadzie. Czym się wyróżniają? Zobaczcie sami!
Na pokazie zaprezentowany był cały przekrój ciągników. Od najmniejszych ciągników kompaktowych serii 3 przez dużo większą ale prostą w swojej budowie serie 5DF Keyline zarówno w wersji z kabiną i bez, serie 5DF/5DS/5DV ze skrzynią klasyczna i bezstopniową po duży traktor rolniczy serii 6.
Niekwestionowaną „gwiazdą” pokazu był ciągnik oznaczony symbolem TTV czyli sprzęt wyposażony w skrzynię bezstopniową w jaką często wyposażane są duże ciągniki rolnicze z możliwością przypisania dwóch prędkości w przód i dwóch w przeciwnym kierunku wywołując przypisanym przyciskiem gdy zaistnieje taka potrzeba. Poza przekładnią seria 5DF/5DS/5DV TTV posiada o wiele więcej zapożyczeń od większych „braci” co czyni tą konstrukcje wyjątkową na tle konkurencji i wprowadzającą powiew świeżości do tej klasy.
Pomimo pozostawienia gabarytów modeli Stage IIIB udało się projektantom zmieścić nie tylko nową jednostkę napędową spełniającą najnowsze normy o mocach od 91KM do nawet 126KM ale też zaawansowaną hydraulikę z wydatkiem do 100l/min przy 1850 obr/min którą można skonfigurować do 9 niezależnych obwodów sterowanych joystickiem (sterowanie joystickiem do 8 obwodów).
Podnośnik tylny który posiada funkcje amortyzacji o udźwigu od 2600kg (5DS/5DV) do 3800kg (5DF) ze sterowaniem elektronicznym w standardzie i przyciski do obsługi znajdujące się na błotnikach do obsługi maszyny z zewnątrz. W odróżnieniu od konkurencji obsługi tej można dokonywać bez aktywacji z kabiny. Podnośnik przedni w który może być wyposażony ma udźwig aż 1500kg. Dodatkowo dzięki regulowanej wysokości przedniej osi ma możliwość podczepiania maszyn które są nisko nad ziemią bez konieczności ich podnoszenia.
Kabina na czterech słupkach z płaską podłoga (co staje się standardem w tej klasie) z bardzo dobrą widocznością i ergonomią miejsca pracy. Można powiedzieć ze jest to kabina z największych maszyn w skali 1:3. Fotel pneumatyczny i płaska podłoga w nowych konstrukcjach w tej klasie już nie dziwi. Nawet wyświetlacze na desce rozdzielczej nie są niczym nowym, ale zintegrowany z fotelem pneumatycznym podłokietnik MaxCom z joystickiem na którym znajduje się sterowanie praktycznie całym osprzętem to już coś wartego odnotowania w tak małej maszynie (chodzi o wymiary zewnętrzne). Poza tym istnieje możliwość doposażenia w system filtracji zgodny z kategorią 4.
Poruszając temat filtrów warto przyjrzeć się bardziej konstrukcji dachu, mianowicie tylną jego cześć możemy podnieść o ok. 45 stopni i uzyskać dostęp do dodatkowego okna dachowego tak zwanego świetlika który umożliwi obserwacje podczas pracy z masztem lub innymi maszynami wymagającymi obserwacji wzwyż.
Wybierając 8calowy iMonitor 3 uzyskujemy możliwość rozbudowy o systemy do rolnictwa precyzyjnego co zyskuje na popularności w dużych gospodarstwach. Dotykowy ekran iMonitor dodatkowo ułatwia obserwacje parametrów. Ponadto możemy mieć na nim podgląd z nawet 3 opcjonalnych kamer które pomogą w obserwacji w strefach mniej widocznych. Istnieje możliwość zamontowania kamery na na wybranych elementach maszyny z która pracujemy dzięki czemu możemy wykonać dana czynność precyzyjniej, a co za tym idzie efektywniej.
Udogodnienia kosztują
Niestety za tak wyposażony egzemplarz trzeba też słono zapłacić. W dzisiejszych czasach ciężko mówić o konkretnych cenach ponieważ dosyć dynamicznie się zmieniają i to niestety w sposób niekorzystny dla klienta ale to dotyczy wszystkich producentów w każdym sektorze. Żeby jednak określić wartość tego sprzętu można przyjąć że na taki zakup będzie potrzebna równowartość dwóch średniej klasy ciągników sadowniczych.
Moc: 5090-91KM
5095-95KM
5100-102KM
5105-106KM
5115-126KM
Szerokość: DF:1544-1671mm
DS:1267-1517mm
DV:1083-1298mm
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,72 -0,62%
GBP
5,32 -0,23%
USD
4,33 -0,50%
ON
6,81 -20 gr
LPG
3,12 -4 gr