Nowa seria ciągników Massey Ferguson MF 3 Speciality

Seria MF 3 Speciality obejmuje sześć wersji ciągników, w tym nowy model o mocy 120 KM, który jest dostępny we wszystkich wariantach z wyjątkiem MF 3GE i MF 3AL. W pełnym asortymencie klient ma do wyboru modele z kabiną lub platformą, z jedną z wielu przekładni, w tym nową 30F/15R Eco, a także może zdecydować się na dodatkową specyfikację Essential lub Efficient.

Zobacz preferencyjne warunki ofert finansowania maszyn!

MF 3VI – Vineyard — ciągnik do tradycyjnych, wąskich winnic. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,00 m oraz z kabiną w standardzie.

MF 3SP – Specialised — ciągnik do winnic o bardziej otwartym układzie. Cechuje się nieco szerszym podwoziem i przestronniejszą kabiną. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,25 m oraz z kabiną w standardzie.

MF 3FR – Fruit — ciągnik do winnic o szerokich alejach i sadów owocowych. Bardziej zaawansowany model o szerszej osi przedniej i przestronniejszej kabinie. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,45 m oraz z kabiną lub platformą w standardzie.

MF 3WF – Wide Fruit — szerszy, stabilny ciągnik przeznaczony do sadów, winnic ulokowanych na stokach i prac przy żywym inwentarzu. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,70 m oraz z kabiną lub platformą w standardzie.

MF 3GE – Ground Effect - model o konstrukcji niskoprofilowej do użytku pod drzewami, w tunelach foliowych oraz w winnicach pod zadaszeniem. Cechuje się szerszą osią przednią, a co za tym idzie większą stabilnością. Dostępny w czterech modelach o mocy od 75 KM to 105 KM, szerokości od 1,40 m oraz wyposażony w platformę obsługową.

MF 3AL – Alpine — uniwersalny, silny i stabilny ciągnik do pracy na zboczach i w trudnym terenie. Dostępny w czterech modelach o mocy od 75 do 105 KM, szerokości od 1,70 m oraz wyposażony w kabinę o konstrukcji o niskim profilu lub z płaską podłogą. Dzięki kabinie o wysokim standardzie model o szerokości 1,40 m pod względem cech i funkcji przypomina kompaktowy, potężny model MF 3AL.

 Zmiany w modelach o mocy powyżej 75 KM

Modele o mocy 75 KM podlegają gruntownej modernizacji. W ramach tej modernizacji klient może w modelach MF 3FR, MF 3 WF i MF 3GE wybrać wygodną i ergonomiczną platformę obsługową.

fot. MF
fot. MF

Wersje Essential i Efficient

Dzięki dwóm pakietom specyfikacji i wyposażeniu dodatkowemu klient może udoskonalić swój ciągnik serii MF 3 Speciality, aby zwiększyć komfort jego obsługi oraz dostosować go do miejsc, w którym zbierane są owoce i wykonywane są inne prace.

Modele w podstawowej wersji „Essential” są wyposażone w przekładnię mechaniczną, układ hydrauliczny z dwiema pompami o wydatku 93 l/min oraz w mechaniczną regulację tylnego układu zawieszenia. Można do nich dodać dostępne elementy wyposażenia dodatkowego, takie jak elektroniczna regulacja tylnego układu zawieszenia (ELC) czy przełącznik PowerShuttle i przekładnia Speedshift.

Modele w wersji „Efficient” są wyposażone w układ hydrauliczny z trzema pompami i o wydatku 120 l/min, elektroniczną regulację układu zawieszenia (ELC), przełącznik PowerShuttle i przekładnię Speedshift, a także wielofunkcyjny drążek sterowniczy i cztery zawory elektrohydrauliczne.
Wyposażenie dodatkowe obejmuje układ filtracji kabiny kat. 4, regulację przemieszczenia i wypoziomowania tylnego układu zawieszenia za pomocą drążka sterowniczego, przedni układ zawieszenia i oraz zespół WOM i ładowacza czołowego.

fot. MF
fot. MF

Czysta, ekonomiczna moc

Ciągniki serii MF 3 Specialised napędzane są czterocylindrowymi silnikami o pojemności 3,6 litra oraz o mocy od 85 do 120 KM w ciągnikach z kabiną i do 105 KM w modelach z platformą i AL.

Wszystkie ciągniki spełniają rygorystyczne wymagania normy Stage V oraz są wyposażone w sprawdzony układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) i katalizator oksydacyjny (DOC). Wydech zamontowany jest pod maską, zapewniając doskonałą widoczność i odpowiednią przestrzeń do obsługi narzędzi montowanych centralnie.

Pojemność standardowego zbiornika paliwa wynosi teraz 75 litrów. Istnieje możliwość wyboru zbiornika 100-litrowego, który pozwala na jeszcze większe wydłużenie czasu pracy na jednym tankowaniu.

Przestronniejsza i wygodniejsza kabina

Dzięki zwiększeniu prześwitu i podniesieniu fotela, który umieszczono w niskim, trzycentymetrowym wytłoczeniu w podłodze, poziom komfortu kabiny został znacznie zwiększony. Zachowując tę samą całkowitą wysokość kabiny, poprawiono w ten sposób widoczność.

Użytkownik ma do dyspozycji nową, nowoczesną deskę rozdzielczą. Na jej środku, między analogowym wskaźnikiem zegarowym prędkości obrotowej z lewej oraz miernikami poziomu paliwa i temperatury z prawej, znajduje się przejrzysty wyświetlacz. Można go ustawić, aby pokazywał takie informacje, jak prędkość WOM, zużycie paliwa, temperatury płynu chłodzącego i oleju czy zapisane w pamięci prędkości silnika. Może również wskazywać położenie układu zawieszenia, ustawienia zaworów hydraulicznych czy wybrane przełożenie przekładni Speedshift.

Dostępny opcjonalnie układ filtracji kabiny kat. 4 podnosi poziom bezpieczeństwa pracy operatora. Łatwo załączany przełącznikiem, zwiększa ciśnienie w kabinie (zmieniając jego kategorię z 2 na 4), aby bezpieczniej wykonywać opryski.

fot. MF
fot. MF

Większy wybór przekładni

Aby jeszcze bardziej zwiększyć sprawność i parametry użytkowe ciągnika, opracowano przekładnię Eco 30F/15R z pięcioma biegami w trzech zakresach, która umożliwia jazdę z prędkością do 40 km/h. Do zmiany biegów służy dźwignia umieszczona w łatwo dostępnym miejscu na konsoli z prawej strony.
Nowa opcja sprzęgła w hamulcu „brake-to-neutral” wybiera bieg jałowy i wysprzęgla przekładnię po naciśnięciu pedału hamulca. Jest ona szczególnie przydatna do pracy z ładowaczem — odciąża użytkownika, jednocześnie zwiększając sprawność i wygodę użytkowania.

Asortyment przekładni otwiera prosta i łatwa w obsłudze wersja 15F/15R z mechanicznym rewersem. Element dodatkowy w postaci rozdzielacza mechanicznego w modelu 30F/15R zwiększa przełożenia i zakres prędkości oraz umożliwia ich odpowiednie dostosowanie do wykonywanych prac i czynności.
Optymalne poziomy sterowania i komfortu zapewniają łatwe w obsłudze sterowana zaworami elektrohydraulicznymi przekładnia Speedshift, sprzęgło elektrohydrauliczne i przełącznik PowerShuttle. To ostatnie urządzenie ma dodatkowo funkcję Comfort Control, która służy do ustawiania czułości przełącznika, czyli jak szybko lub jak wolno ma on reagować.

Wysoka moc hydrauliczna

W zależności od specyfikacji ciągniki serii MF 3 mają układ hydrauliczny z dwiema lub trzema pompami. W obu przypadkach natężenie przepływu i ciśnienie czynnika przekładają się na moc, która może napędzać szereg nowoczesnych urządzeń.

Elektroniczna regulacja układu zawieszenia (ELC) to funkcja standardowa w wersji „Efficient”, która — w odpowiedzi na oczekiwania klientów — jest teraz dostępna opcjonalnie w wersji „Essential”. Do jej obsługi używane są te same elementy sterujące i konfiguracje, które służą do użytkowania dotychczasowego układu. W tym przypadku jednak zastosowanie elektrohydraulicznych zaworów suwakowych nie jest konieczne.

Do ciągników serii MF 3 można również dokupić nowe zestawy hydrauliczne i elementy wyposażenia dodatkowego, dotyczące na przykładu układu (dwóch lub trzech) pomp czy złączy do narzędzi montowanych centralnie.
W modelach „Essential” można wybrać dwa lub trzy mechaniczne zawory suwakowe, a opcjonalnie można je wyposażyć w pięć takich zaworów oraz dwa przełączniki na dźwigniach.

Ciągniki w wersji „Efficient” mają cztery elektrohydrauliczne zawory suwakowe. Dostępny opcjonalnie zawór rozdzielczy umożliwia obsługę nawet sześciu zaworów suwakowych, do wyboru których służą przełączniki na wielofunkcyjnym drążku sterującym.

Modele o mocy 75 KM

Podstawowe ciągniki MF 3 o mocy 75 KM wyposażone są w silnik czterocylindrowy o pojemności 3,4 litra, który spełnia wymagania normy Stage V. Podobnie jak modele o większej mocy, w ich przypadku również do wyboru są pakiety „Essential” i „Efficient”.

Wszystkie ciągniki serii MF 3 Speciality o mocy 75 KM wyposażone są w przekładnie dostosowane do konkretnych zastosowań i inwestycji. Obejmują one zarówno praktyczną, w pełni mechaniczną przekładnię 12F/12R, jak i przekładnię 24F/12R z przełącznikiem PowerShuttle i funkcją Speedshift.
Istnieje również możliwość wyboru instalacji hydraulicznej z trzema pompami o wydatku oleju hydraulicznego 120 l/min lub z dwiema pompami i o wydatku 93 l/min. Klient może także wybrać jedną z dostępnych konfiguracji zaworów i opcjonalnych wyjść hydraulicznych lub złącz do montażu centralnego.
Cechą wspólną modeli o mocy 75 KM i pozostałych modeli jest taka sama, nowoczesna stylistyka Massey Ferguson z ostro zarysowanymi kształtami i szarą kabiną i dachem.