
Anwil z Grupy Orlen kontynuuje budowę instalacji do produkcji nawozów azotowych, która zwiększy moce wytwórcze o około 50 proc. Będzie ona oddana do użytku w styczniu 2023 r. Dzięki inwestycji będzie można ograniczyć import nawozów - podał Anwil w poniedziałkowym komunikacie.
Inwestycja przyczyni się do poszerzenia oferty produktowej dla polskiego rolnictwa, a także powstania nowych miejsc pracy. Finalizacja projektu może też umożliwić wzrost zysku operacyjnego EBITDA Anwilu o około 57 mln euro rocznie. Anwil podpisał porozumienie z włoską firmą Tecnimont, które zakłada zmianę daty zakończenia budowy instalacji granulacji na koniec 2022 roku, a oddanie jej do użytkowania do końca stycznia 2023 roku - podała spółka.
Spółka poinformowała, że jest to związane z ograniczeniami w łańcuchu dostaw, z którymi mierzą się obecnie wszystkie firmy na świecie. Na mocy porozumienia zostanie przygotowany aneks do umowy dotyczącej projektowania, dostaw oraz budowy w systemie "pod klucz" instalacji granulacji w powstającym kompleksie produkcyjnym. Umowa z Tecnimont stanowi jedną z trzech najważniejszych umów zawartych w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu.
"Budowa trzeciej linii do produkcji nawozów jest kluczowym projektem inwestycyjnym nie tylko w naszej spółce, ale także w ramach prowadzonych procesów rozwojowych w Grupie Orlen. Przyczyni się on do umocnienia pozycji biznesowej spółki, gdyż do odbiorców naszych nawozów będzie trafiało o blisko pół miliona ton więcej nowych produktów spełniających najwyższe standardy jakościowe. O realizowanej przez Anwil inwestycji myślimy także w kontekście strategicznego znaczenia dla polskiej gospodarki. Będzie to wsparcie dla rodzimego rynku i konkretne działanie w celu ograniczenia napływu do kraju nawozów z importu. Realizacja projektu potwierdzi także status Anwilu jako największego i zarazem najbardziej pożądanego pracodawcy w regionie - mówi prezes Anwilu Agnieszka Żyro.
W ramach rozbudowy trzeciej linii nawozowej powstaje nowoczesny kompleks instalacji, który będzie zawierał instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Projekt rozbudowy zakłada wzrost zdolności produkcyjnych Anwilu do 1 461 tys. ton rocznie. Portfolio produktowe spółki wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów - saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.
Anwil, oprócz znaczącej roli w produkcji nawozów, jest także liderem na polskim rynku w obszarze tworzyw sztucznych. Jest jedynym producentem w Polsce suspensyjnego polichlorku winylu wykorzystywanego w kraju i zagranicą w wielu gałęziach przemysłu.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
CHF
4,72 -0,03%
GBP
5,34 -0,33%
USD
4,35 -0,57%
ON
7,01 -9 gr
LPG
3,16 -2 gr