×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowa instalacja Anwil do produkcji nawozów azotowych ruszy w 2023 r.

Autor: PAP 20 grudnia 2021 20:34

Nowa instalacja Anwil do produkcji nawozów azotowych ruszy w 2023 r. Anwil kontynuuje budowę instalacji do produkcji nawozów/ fot. shutterstock

Anwil z Grupy Orlen kontynuuje budowę instalacji do produkcji nawozów azotowych, która zwiększy moce wytwórcze o około 50 proc. Będzie ona oddana do użytku w styczniu 2023 r. Dzięki inwestycji będzie można ograniczyć import nawozów - podał Anwil w poniedziałkowym komunikacie.

Inwestycja przyczyni się do poszerzenia oferty produktowej dla polskiego rolnictwa, a także powstania nowych miejsc pracy. Finalizacja projektu może też umożliwić wzrost zysku operacyjnego EBITDA Anwilu o około 57 mln euro rocznie. Anwil podpisał porozumienie z włoską firmą Tecnimont, które zakłada zmianę daty zakończenia budowy instalacji granulacji na koniec 2022 roku, a oddanie jej do użytkowania do końca stycznia 2023 roku - podała spółka.

Większe zdolności produkcyjne nawozów w Anwilu

Spółka poinformowała, że jest to związane z ograniczeniami w łańcuchu dostaw, z którymi mierzą się obecnie wszystkie firmy na świecie. Na mocy porozumienia zostanie przygotowany aneks do umowy dotyczącej projektowania, dostaw oraz budowy w systemie "pod klucz" instalacji granulacji w powstającym kompleksie produkcyjnym. Umowa z Tecnimont stanowi jedną z trzech najważniejszych umów zawartych w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu.

"Budowa trzeciej linii do produkcji nawozów jest kluczowym projektem inwestycyjnym nie tylko w naszej spółce, ale także w ramach prowadzonych procesów rozwojowych w Grupie Orlen. Przyczyni się on do umocnienia pozycji biznesowej spółki, gdyż do odbiorców naszych nawozów będzie trafiało o blisko pół miliona ton więcej nowych produktów spełniających najwyższe standardy jakościowe. O realizowanej przez Anwil inwestycji myślimy także w kontekście strategicznego znaczenia dla polskiej gospodarki. Będzie to wsparcie dla rodzimego rynku i konkretne działanie w celu ograniczenia napływu do kraju nawozów z importu. Realizacja projektu potwierdzi także status Anwilu jako największego i zarazem najbardziej pożądanego pracodawcy w regionie - mówi prezes Anwilu Agnieszka Żyro.

Cztery nowe rodzaje nawozów w Anwilu

W ramach rozbudowy trzeciej linii nawozowej powstaje nowoczesny kompleks instalacji, który będzie zawierał instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Projekt rozbudowy zakłada wzrost zdolności produkcyjnych Anwilu do 1 461 tys. ton rocznie. Portfolio produktowe spółki wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów - saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

Anwil, oprócz znaczącej roli w produkcji nawozów, jest także liderem na polskim rynku w obszarze tworzyw sztucznych. Jest jedynym producentem w Polsce suspensyjnego polichlorku winylu wykorzystywanego w kraju i zagranicą w wielu gałęziach przemysłu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI