Nie dość, że nawozy są drogie to i trudno dostępne

Autor: farmer.pl 22 sierpnia 2022 10:33

Nie dość, że nawozy są drogie to i trudno dostępne Temat nawozów jest bodajże jednym z najgorętszych zagadnień poruszanych w branży w tym roku. / fot. shutterstock

Temat nawozów jest bodajże jednym z najgorętszych zagadnień poruszanych w branży w tym roku. Teraz doszedł kolejny problem. Oprócz ekstremalnie wysokich cen spotykamy się także z brakiem towaru.

Takich problemów na rynku nawozowym nie było nigdy. Rolnicy zastanawiają się czy to faktyczny problem podyktowany brakami surowców czy też świadoma gra z plantatorami. Fakt jest jednak taki, że towaru jest bardzo mało.

Wzrost cen nawozów 

Ceny saletry amonowej już jakiś czas temu przekroczyły 4000 zł/t. Zaksan 33,5% w cennikach w ostatnim tygodniu wyceniany był na kwoty 4400 - 4600 zł/t. Pomijając kwestię opłacalności zakupu w tym momencie - nawet chcąc zamówić nawóz niekoniecznie można to zrobić. Towar pojawia się w ofertach dystrybutorów na kilkanaście minut i znika. Jest to spowodowane bardzo małą ilością nawozu.

Firma otrzymuje pulę produktów, a ta wyprzedaje się w oka mgnieniu. Zamówienie nawozu jest zadaniem bardzo trudnym, porównywalnym chyba do zakupu węgla na stronach PGG.

Zobacz: Skutki wysokich cen nawozów odczujemy wszyscy

W niektórych firmach dystrybucyjnych od około 2 tygodni można pozyskać informacje, że "nawozu na ten moment nie ma, nie zamawiamy, nie wiemy co będzie". Kolejny problem to gwarancja ceny.

Więcej na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI