Rolnicy w różnych częściach Polski domagają się od resortu wydania zgody na wcześniejsze stosowanie nawozów azotowych. Wniosek w tej sprawie do ministra wystosowała m.in. Dolnośląska Izba Rolnicza oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).

Samorząd argumentował, że "odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin, co w wyniku obecnej sytuacji na rynku nawozów ma kluczowe znaczenie dla rolników, ponieważ nie mogą oni sobie pozwolić na jakiekolwiek straty i niewykorzystanie tak ważnego makroskładnika".

MRiRW analizuje prognozy pogody 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapytane przez PAP, wyjaśniło, że na bieżąco analizuje prognozy pogody na najbliższy okres, tak aby mogło wdrożyć odpowiednie działania. Informacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że średnia temperatura powietrza w okresie zimowym 2021/2022 r. w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Jak wynika z analiz IMGW, w lutym temperatura utrzyma się w rocznej normie. Nie będzie zimniej niż - 4°C, a średnio w całym kraju temperatura będzie oscylować ok. 0°C. Prognozy nie wskazują w lutym br. wartości temperatur powyżej normy. "Dlatego też terminy, (...) dotyczące stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot, w obecnej chwili pozostają bez zmian" - wyjaśnił MRiRW.

Niezależnie od powyższego, na wnioski MRiRW, minister do spraw gospodarki wodnej (Ministerstwo Infrastruktury), które koordynuje sprawy związane z przeglądem programu azotanowego, zaplanował przeprowadzenie analizy zmian klimatu i jego wpływ na rolnictwo w latach 2000-2020, wraz z prognozą do roku 2030.

"Na tej podstawie zostanie opracowana propozycja adaptacji działań zawartych w programie azotanowym do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wprowadzenia w Polsce elastycznego terminu wiosennego stosowania nawozów" - poinformował resort rolnictwa.