Nawozy w 2022 r. będą jeszcze droższe ?farmer.pl - 16 grudnia 2021 11:40


Serwis agrarheute.com informuje, że saletra wapniowo-amonowa kosztuje teraz w niemieckich portach 625 euro za tonę (ok. 2893 zł) – Czy ceny nawozów przestaną rosnąć ?

Ceny nawozów nadal są wysokie, nie tylko w Europie, ale też w innych częściach świata. W ostatnich miesiącach zanotowano znaczne ich skoki, a wiosna coraz bliżej - podaje farmer.pl .

Ceny nawozów ustabilizują się? 

- W ciągu najbliższych sześciu miesięcy ceny nawozów najprawdopodobniej pozostaną bardzo wysokie ze względu na rekordową inflację, ponadprzeciętne ceny gazu ziemnego, ograniczoną globalną podaż azotu i silny popyt ze strony rolników – wynika z prognozy amerykańskiego CoBank dla agrarheute.com.

Analitycy surowcowi zauważają jednak, że w przeciwieństwie do lat 2008-2010, kiedy ceny nawozów również były bardzo wysokie, rolniczym spółdzielniom znacznie bardziej zależy na zarządzaniu ryzykiem ewentualnych zapasów.

- Oznacza to, że dealerzy albo sprzedają po cenach płaconych z góry – albo w ogóle. Niczego nie przechowują – podano.

Jak podaje farmer.pl CoBank stwierdził, że wysokie ceny nawozów w pewnym momencie spadną, ale są przekonani, że utrzymają się co najmniej do wiosny 2022 roku.

Więcej na farmer.pl