×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nawozy potasowe- będą rekompensaty za embargo?

Autor: www.sadyogrody.pl/KRIR 13 lipca 2021 13:04

Nawozy potasowe- będą rekompensaty za embargo? fot.sadyogrody.pl

Jednym z elementów nałożenia embarga na Białoruś ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu tańszej soli potasowej i nawozów potasowych. Czy planowane są przepisy dotyczące rekompensat dla rolników, które pozwolą na zakup droższych nawozów innego pochodzenia?

W dniu 12 lipca 2021 r. Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek zgłoszony podczas VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, które odbyło się 24 czerwca 2021r. zwrócił się do Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w następującej sprawie.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej uzgodnili w czerwcu br. nałożenie embarga na Białoruś, a jednym z elementów ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych.

Należy zaznaczyć, że Białoruś jest jednym z największych na świecie producentów potasu dla rolnictwa. Ponadto jest najbliższym sąsiadem Polski i import z tego kraju jest podstawowym źródłem nawozów potasowych dla polskich rolników.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych odcięcie głównego źródła zaopatrzenia z pewnością przyniesie efekty w postaci trudności w zaopatrzeniu oraz znacznej podwyżki cen nawozów potasowych na polskim rynku. Spodziewane skutki działań politycznych budzą niepokój rolników, którzy muszą zapewnić właściwe i zrównoważone nawożenie aby wyprodukować żywność.

Przedstawiając powyższe zwrócono się do Komisarza z poniższymi pytaniami:

1) Czy Pan Komisarz zleci przeprowadzone oceny wpływu wprowadzenia embarga na ceny nawozów w Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce?

2) Czy Pan Komisarz planuje przepisy dotyczące rekompensat dla rolników, które pozwolą na zakup droższych nawozów innego pochodzenia?

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI