Nawozowe produkty mikrobiologiczne z zerową stawką VAT do końca roku

Autor: PAP 25 listopada 2022 12:18

Nawozowe produkty mikrobiologiczne z zerową stawką VAT do końca roku Nawozowe produkty mikrobiologiczne będą objęte zerową stawką VAT do 31 grudnia br. / fot. shutterstock

Nawozowe produkty mikrobiologiczne będą objęte zerową stawką VAT do 31 grudnia br., podobnie jak nawozy i inne substancje wykorzystywane do polepszania gleby – wynika z opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego projektu rozporządzenia MF.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji projektu, w związku z wysokimi cenami nawozów mineralnych oraz problemami z ich dostępnością uznano, że rolnicy powinni korzystać z możliwej alternatywy wobec zakupu nawozów mineralnych. "Jedną z nich może być stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych, które mogą ograniczyć wielkość stosowanych dawek nawozów przez zwiększenie przyswajalności składników pokarmowych w glebie" - zaznaczono w Projekcie rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Zerowa stawka VAT na nawozowe produkty mikrobiologiczne

Przypomniano, że obecnie dostawa nawozowych produktów mikrobiologicznych objęta jest 23 proc. stawką VAT.

MF uznało za uzasadnione, by te towary, analogicznie jak pozostałe towary wykorzystywane w produkcji rolnej, czyli m.in. nawozy i środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza, środki wspomagające produkcję rolną objęte tarczą antyinflacyjną (stawka 0 proc. do końca 2022 r.), mogły korzystać do 31 grudnia br. z obniżonej 0 proc. stawki VAT.

"Analogicznie 0 proc. stawką VAT będą objęte również unijne odpowiedniki produktów mikrobiologicznych, tj. biostymulatory mikrobiologiczne" - wskazano.

Proponowane rozwiązanie będzie dotyczyć podatników podatku od towarów i usług m.in. związanych z produkcją rolniczą.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 3 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI