Nawożenie sadów wiosną - azot, potas, fosfor, magnez

Autor: www.sadyogrody.pl 12 kwietnia 2021 10:26

Nawożenie sadów wiosną - azot, potas, fosfor, magnez Do połowy kwietnia należy dostarczyć drzewom kluczowe makroskładniki / fot. sadyogrody

Do połowy kwietnia należy dostarczyć drzewom kluczowe makroskładniki - azot, potas, fosfor i magnez. Wyznaczając dawki należy ocenić  zasobność gleby, ale też przewidywane owocowanie - ilości pąków kwiatowych i siłę wzrostu drzew.

O azocie pisaliśmy już w artykule: Nawożenie sadów wiosną - kiedy i w jakiej postaci dostarczać azot? Teraz omówimy nawożenie fosforem, potasem i magnezem.

Stosując posypowe nawożenie P najlepszym rozwiązaniem będą fosforany amonu (np. polidap) zawierające także azot w formie amonowej, która nieco poprawia przyswajalność P. Gdyby azot byłby podany wyłącznie w postaci takiego nawozu, powinniśmy go wysiać nie później niż do połowy kwietnia. Jeśli dostępność fosforu w glebie jest dobra, nie ma konieczności nawożenia posypowego.

Kolejnym ważnym składnikiem jest potas. Od początku kwietnia nie stosujemy formy chlorkowej, lecz siarczanową. Dostępne są także saletry potasowe, jednak są to nawozy drogie. Wyższe dawki K stosujemy w uprawach grusz i jabłoni odmian „potasolubnych” (Gala, Elstar, Elise), a także na glebach zwięzłych. Niższe ilości wysiewamy u odmian podatnych na GPP.

Także w przypadku potasu dawkę warto podzielić na 2 części, wysiewane wiosną i po kwitnieniu. Zapobiegnie to nadmiernej koncentracji K w glebie, co zablokowałoby pobieranie Mg, Ca i P. Jeśli analizy wskazują na wysoką zawartość potasu w podłożu, u odmian wymagających mniejszych ilości tego składnika możemy wysiać tylko drugą połowę dawki po kwitnieniu, jeśli plon okaże się wysoki. Wiosenna dawka waha się w granicach 50 – 150 kg K2O/ ha.

Ostatnim ważnym makroskładnikiem jest magnez. Wiosną najlepiej użyć go w dobrze rozpuszczalnych formach siarczanowych (posypowe siarczany magnezu lub kizeryt), o ile analizy nie wskazują na nadmiar tego składnika w gruncie. W takim wypadku nawożenie możemy pominąć lub mocno ograniczyć dawki. Pełna dawka sięga 30 – 40 kg MgO/ ha.

Całe powyższe nawożenie możemy postarać się wykonać jednorazowo w postaci nawozu wieloskładnikowego, o ile znajdziemy produkt o składzie pasującym do naszych potrzeb. Tu koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nie zawierały potasu w formie chlorkowej. Istotny jest również udział poszczególnych form azotu: zbyt dużo azotanu to ryzyko wymycia składnika. Natomiast duży udział formy amidowej (mocznikowej) spowoduje iż azot zostanie „uruchomiony” zbyt późno.

Oferta nawozów - zajrzyj na gieldarolna.pl!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI