×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nawożenie sadów po opadzie czerwcowym

Autor: www.sadyogrody.pl 22 czerwca 2020 12:31

Nawożenie sadów po opadzie czerwcowym W czerwcu powinniśmy zaplanować dodatkowe nawożenie/ fot. shutterstock

W sadach jabłoniowych po opadzie czerwcowym można przystąpić do oszacowania plonu i zaplanowania dodatkowego nawożenia.

Drzewom w tym okresie podajemy nawozy azotowe. Azot jest składnikiem dość mobilnym w glebie, po przejściu w formę azotanową łatwo ulega wypłukaniu i nie sposób zaopatrzyć rośliny w ten składnik jednorazowo – z tego powodu dawki azotu wysiewamy kilkukrotnie w sezonie.

Ostatnią, niewielką część tego składnika podajemy tuż po opadzie czerwcowym, kiedy już możemy dobrze ocenić plon. W przypadku gdy owoców jest niewiele, rezygnujemy z czerwcowej dawki N, aby nie pobudzać roślin do nadmiernego wzrostu wegetatywnego. W przypadku zapowiadającego się dobrego plonu, warto podać drzewom dodatkową dawkę azotu w ilości ok. 15 – 25 kg N/ ha. Ustalając wielkość dawki bierzemy pod uwagę zarówno wielkość plonu, jak i siłę wzrostu: sady słabo rosnące nawozimy wyższą dawką, natomiast te silniejsze – niższą. 

Nawożenie potasowe także warto podzielić na 2 części. Pierwszą z nich wysiewamy wczesną wiosną, natomiast drugą – około opadu czerwcowego, jeśli plon jest wystarczająco wysoki. Takie działanie zapobiega nadmiernemu nawożeniu i w efekcie niekorzystnej kumulacji potasu w glebie, której efektem jest słabe pobieranie magnezu, wapnia i problemy z trwałością przechowalniczą jabłek. Wielkość dawki potasu dobieramy do typu gleby (ciężkie, lżejsze), wielkości plonu, odmiany, a także zawartości K w glebie (według wyników analiz). Odmiany „potasolubne” jak Gala czy Elstar nawozimy w czerwcu wyższą dawką, ok 100 kg K2O /ha. W pozostałych odmianach stosujemy dawkę 50 – 75 kg K2O. W przypadku bardzo wysokiej zawartości K w glebie, pomijamy nawożenie potasowe przez 2 – 3 lata lub stosujemy znacznie niższą dawkę składnika.

Do nawożenia czerwcowego możemy użyć zarówno nawozów pojedynczych jak i wieloskładnikowych, przy czym te drugie stosujemy wyłącznie w formie bezchlorkowej. W przypadku stosowania nawozów pojedynczych, potas wysiewamy wyłącznie pod postacią siarczanu potasu. Azot w większości sadów korzystnie będzie podać w postaci saletrzano – amonowej. Jednak dla letnich odmian jabłek możemy użyć azotu saletrzanego pod postacią saletry wapniowej lub potasowej. Saletra potasowa jest zdecydowanie droższym nawozem, jednak korzystnie wpływa na wybarwienie owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI