Pierwsze zabiegi w sadach i na plantacjach jagodowych

Kondycja gatunków ziarnkowych - jabłoni i grusz, jest na ogół dobra, a nawet bardzo dobra. Tegoroczna zima była łagodna, bez silnych mrozów. Nie obserwuje się przemrożeń podstawy pąków, ani pędów w sadach. Nie ma silnych uszkodzeń mrozowych w gatunkach ziarnkowych. Nie wiadomo do końca jak ostatnie nocne przymrozki wpłynęły na drzewa pestkowe. W wielu lokalizacjach w zeszłym tygodniu temperatury nocą spadły do -12 czy do - 14 stopni C. Warto przeprowadzić lustracje i ocenić zdrowotność drzew, oraz upraw roślin jagodowych.

Sytuacja w przypadku truskawek jest zróżnicowana. - Plantacje dobrze utrzymane, zabezpieczone folią nie notują dużych strat zimowych. Klienci naszej firmy ze Stowarzyszenia Producentów ‘Truskawka Bielińska”, nie narzekają na przezimowanie roślin. Truskawka po zimie jest bardzo ładna, bez uszkodzeń mrozowych. Na tą chwilę zmartwień w uprawach truskawki przysparza niedobór wody. W tym plantatorzy widzą duży problem - mówi serwisowi sadyogrody.pl Katarzyna Hussar, Regionalny Dyrektor - Sprzedaży w firmie Timac Agro Polska.

Ze zdrowotnością truskawek słabiej jest na Lubelszczyźnie. Plantatorzy którzy nie zabezpieczyli odpowiednio swoich plantacji na zimę obserwują zbrązowienie tkanki na przekroju koron. Rośliny w gorszej kondycji należy wspomóc na starcie, stosując nawozy o działaniu stymulującym jak Fertiactyl Starter.

W uprawach truskawki pod osłonami pierwsze zabiegi nawozowe zostały już wykonane. Dostarczano wieloskładnik z przewagą fosforu i wapnia. Na plantacjach polowych, plantatorzy związani z firmą stosowali m.in. Physiomax, nawóz zawierający wapń odżywczy. Sam początek wegetacji Fertiactyl Starter, przed kwitnieniem Seactive Gold z B i Mo. Na wspomożenie kwitnienia kluczowa będzie aplikacja Maxifruit i dostarczenie roślinie molibdenu i cynku. Produkt ten stymuluje proces zawiązania owoców oraz utrzymania ich jakości nie tylko do momentu zbiorów, ale i w obrocie handlowym. Etap zawiązywania owoców to dostarczenie mikroelementów w produkcie Seactive Vital. Na tym etapie  firma rekomenduje także produkt z nowej gamy, Kaoris wspomagający transport i pobieranie wapnia odżywczego do owoców. Ostatni zabieg wspomagający wzrost i dojrzewanie owoców można wykonać produktem Seactive Elite.

Nawożenie sadów wczesną wiosną - jaka strategia?

W okresie od początku do połowy kwietnia należy zapewnić roślinom dostępność do kluczowych makroskładników – azotu, potasu, fosforu i wapnia. Dawki uzależniamy od zasobności gleby w te pierwiastki oraz ilości pąków kwiatowych i siły wzrostu drzew/odmiany. Nawożenie można wykonać jednorazowo w postaci nawozu wieloskładnikowego np. Eurofertil 33. Pierwszy zabieg dolistny Seactive Leos, przygotowuje drzewo do kwitnienia ( dostarczenie boru i cynku). Seactive Gold BMo – wydłużenie kwitnienia, trwałość pyłku. Maxifruit – poprawa zawiązywania owoców. Seactive Axis na podziały komórkowe. Nowość Kaoris – lepsze pobieranie i transportowanie wapnia do owoców. Seactive Elite – dostarczenie wapnia. Opisane zabiegi są poglądowe.

Doradcy techniczno-handlowi Timac Agro Polska wspierają i doradzają współpracującym rolnikom na każdym etapie upraw.

Bardziej świadomi sadownicy przestawiają sposób nawożenia. Opierają się na analizach gleby, układają programy. Nawożą racjonalnie, aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów, dostarczając tych składników których roślinie rzeczywiście brakuje.