Od 1 lipca 2020 r. zmieniła się stawka VAT na adiuwanty. W myśl nowych przepisów jest to obecnie 23 proc. podatku. Naukowcy apelują, aby zaliczyć adiuwanty do grupy towarów opodatkowanych stawką preferencyjną VAT, tak jak pozostałych środków ochrony roślin i nawozów, czyli 8 proc.

- Zróżnicowanie stawek podatku VAT na środki ochrony roślin i na środki wspomagające ich działania, czyli adiuwanty nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia. Zdecydowana większość rolników w Polsce (ok. 90 proc.) nie jest płatnikiem podatku VAT, w związku z czym nie mają możliwości odliczenia tego podatku, co podwyższa koszty produkcji płodów rolnych – argumentuje prof. Marek Mrówczyński, dyrektor IOR-PIB w piśmie wysłanym do ministra.

Jak dodaje, duże gospodarstwa rolne, które zajmują się produkcja i handlem, nie odczują podniesienia stawki VAT, ponieważ są płatnikami tego podatku i dokonują jego rozliczenia. – W ostatnich latach w Polsce rozwija się sprzedaż pakietów – środek ochrony roślin i adiuwant – gdzie cena jest za pakiet zawierający środek ochrony roślin opodatkowany stawką 8 proc. VAT i adiuwant ze stawką 23 proc., co stwarza problemy – zauważa.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl.