×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naturalne pestycydy z odpadów z piwa i z moczu

Autor: PAP 01 czerwca 2021 09:54

Naturalne pestycydy z odpadów z piwa i z moczu Organiczne pestycydy powstają po zmieszaniu odpadów z produkcji piwa lub oleju rzepakowego oraz krowiego moczu; fot. unsplash.com

Organiczne pestycydy, które powstają po zmieszaniu odpadów z produkcji piwa lub oleju rzepakowego oraz krowiego moczu, chronią rośliny przed uszkadzającymi korzenie robakami. Naukowcy wykazali już poprawę zbiorów sałaty.

Specjaliści z hiszpańskiego Neiker Basque Institute for Agricultural Research and Development znaleźli prosty sposób na osiągnięcie dwóch istotnych celów - ograniczenie potencjalnie szkodliwych chemikaliów w żywności i zmniejszenie ilości organicznych odpadów.

Uzyskanie ekologicznych pestycydów

Na łamach pisma "Frontiers in Sustainable Food Systems" przedstawili sposób na uzyskanie ekologicznych pestycydów.

Można je w łatwy sposób wytworzyć przez mieszanie makuchu rzepakowego (odpad z produkcji oleju) lub ziaren zużytych przy produkcji piwa z krowim moczem.

"Makuch rzepakowy i wytłoki z ziaren to dwie substancje, które dawały już pozytywne wyniki we wcześniejszych badaniach. Wysoka zawartość azotu wspiera aktywność korzystnych bakterii w glebie, co pomaga rozkładać organiczną materię, taką jak mocz i zabijać nicienie oraz inne pasożyty uszkadzające zbiory" - mówi Maite Gandariasbeitia, główna autorka publikacji.

"Nicienie korzeniowe to powszechne pasożyty glebowe, które wnikają do tkanki rośliny, aby złożyć w niej jaja. Powoduje to powstawanie pęcherzy, czy przypominających węzły zgrubień. Uszkodzenia te negatywnie wpływają na rozwój korzeni i roślina nie może przyjąć odpowiedniej ilości substancji odżywczych. To z kolei prowadzi do słabszych zbiorów" - wyjaśnia badaczka.

Tymczasem po działaniu na glebę opisanymi substancjami, badacze zanotowali wyraźny spadek w tworzeniu się szkodliwych zgrubień w korzeniach i 15 proc. wzrost zbiorów sałaty.

Mikrobiomy w glebie

Zaobserwowali też wzrost ilości korzystnych mikrobów w ziemi.

Naukowcy mówią jednocześnie o potrzebie badania także innych, podobnych metod korzystających z naturalnych substancji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI