Naturalna kontrola szkodników może pomóc zaoszczędzić rolnictwu miliony

Autor: PAP 08 września 2020 10:17

Naturalna kontrola szkodników może pomóc zaoszczędzić rolnictwu miliony Biologiczne metody zwalczania szkodników / fot.shutterstock.com

Biologiczne metody zwalczania szkodników – przy pomocy ich naturalnych wrogów – oszczędzają rolnikom z rejonu Azji i Pacyfiku miliardy dolarów – szacują naukowcy z australijskiego University of Queensland.

Dr Kris Wyckhuys z uniwersyteckiej szkoły nauk biologicznych wyjaśnił, że kontrola biologiczna obejmuje rozważne wypuszczanie do rodzimego środowiska szkodników ich naturalnych wrogów. "Naukowcy skrupulatnie wybierają pożyteczne owady, które są najskuteczniejsze i najmniej ryzykowne w kategorii zaburzenia równowagi ekosystemu" - powiedział.

"Przeanalizowaliśmy, w jaki sposób stosowanie biologicznych metod kontroli szkodników skutecznie zwalczyło 43 owady-szkodniki w uprawach żywności, pasz i włókien w rejonie Azji i Pacyfiku w ciągu ostatniego wieku" - wyjaśnił dr Wyckhuys.

Zespół ocenił, że kontrola biologiczna pomogła zapanować nad szkodnikami w wielu kluczowych uprawach, w tym bananowców, chlebowców czy palm kokosowych. "Nasza praca dowodzi, że te techniki zaoszczędziły rolnikom w Azji wydatków rzędu 14,6-19,5 miliardów dolarów (amerykańskich - PAP) rocznie. To ogromna kwota i korzyść, szczególnie w porównaniu z innymi innowacjami w sektorze rolnym" - ocenił.

Prof. Michael Furlong z University of Queensland jest zdania, że uznanie metod kontroli biologicznej może doprowadzić do bardziej zrównoważonego i lepiej prosperującego rolnictwa na całym świecie. "Kontrola biologiczna stanowi świetne rozwiązanie dla najbiedniejszych farmerów na świecie" - uważa.

Badacz przytacza przykład szkodnika Aspidiotus destructor, który zagrażał gospodarce i bezpieczeństwu żywności całych narodów. "Ten szkodnik stanowił poważny problem dla upraw kokosów, bananów i kopry na Wyspach Fidżi w początkach XX wieku. W 1928 r. wprowadzono tam chrząszcze z Trynidadu i milimetrowej długości pasożytnicze osy. Wyniki były niemal natychmiastowe. Szkodnik przestał być problemem w ciągu dziewięciu miesięcy, a po półtora roku trudno było w ogóle go zlokalizować" - podkreślił prof. Furlong.

Innowacyjne metody oparte na coraz szerszej wiedzy naukowej pomagają wyżywić świat, chronić bioróżnorodność w gospodarstwach rolnych i poprawić jakość życia rolników - dodał naukowiec, który ma nadzieję, że dzięki badaniu zespołu uda się złagodzić wpływ gatunków inwazyjnych na ekosystemy i zwiększyć wydajność światowego systemu żywnościowego.

Opis badania ukazał się w "Nature Ecology and Evolution".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI