Miodówka gruszowa 

Wiedząc jakim groźnym szkodnikiem jest miodówka i że najważniejsza jest wiosenna ochrona zapobiegawcza, warto rozpocząć wykonywanie pierwszych zabiegów glinką kaolinową w miarę wcześnie - właściwie w pierwszych ciepłych dniach pod ustaniu mrozów i zimowej aury. 

Kluczowe aspekty produkcji grusz. Warto postawić na ten gatunek?

Trudno dokładnie określić kiedy rozpocząć wykonywanie zabiegów glinką. Najlepiej wykonać lustrację w swoim sadzie, sprawdzić czy widać choćby pojedyncze latające muchy - w różnych sadach może to wyglądać zupełnie inaczej. 

Glinka kaolinowa

Glinkę kaolinową należy stosować przy temperaturach sięgających 10 stopni. Jest to bardzo ważny zabieg polegający na zniechęceniu dorosłych samic do składania jaj poprzez zamaskowanie pędów.

Zabiegi glinką kaolinową powinno się wykonywać kilkukrotnie i regularnie aż do fazy białego pąka. Podczas pierwszego zabiegu należy zastosować 30 kg glinki na hektar, a na kolejne - 20 kg/ha. Istotne jest powtarzanie zabiegu po każdym deszczu czy większej rosie, ponieważ glinka jest łatwo zmywalna. Drzewa powinny być obficie nią pokryte przez cały okres stosowania.

Miodówka jest bardzo niebezpieczna dla sadów gruszowych. Szkodnik ten wydaje kilka pokoleń w sezonie, rozmnaża się bardzo szybko, jest uciążliwy w zwalczaniu, a przy tym wyrządza olbrzymie szkody zarówno jeśli chodzi o jakość owoców, jak i zdrowotność oraz plonowanie drzew.

Środki do produkcji - sprawdź oferty na Giełda Rolna!