Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału szkółkarskiego?

Autor: www.sadyogrody.pl 01 grudnia 2020 10:36

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału szkółkarskiego? Przy zakupie należy zwrócić uwagę na parametry jakościowe i zdrowotność drzewek/ fot. sadyogrody

Przy zakupie drzewek owocowych należy zwrócić uwagę nie tylko parametry jakościowe ale i zdrowotność. Dobrej jakości materiał szkółkarski powinien cechować się brakiem uszkodzeń i zranień kory oraz brakiem porażenia przez patogeny czy szkodniki.

Sadownicy przystępują do zakupu i sadzenia drzewek owocowych od końca października do pierwszych mrozów. Okres ten zwykle przypada po zakończeniu zbiorów jabłek. Wtedy sadownik dysponuje czasem i może poczynić jeszcze pewne inwestycje w gospodarstwie przed końcem roku.

Sadzić jesienią czy czekać do wiosny? Jesienią panują korzystne warunki wilgotnościowe gleby, sprzyjające pozytywnemu przyjmowaniu się drzewek. Dobrze rozwinięty system korzeniowy umożliwia sprawniejsze pobieranie wody i składników mineralnych przez roślinę, co z kolei wpływa na przyspieszenie wegetacji w nowym sezonie. W sadach towarowych nowe nasadzenia wykonuje się głównie na wiosnę. Drzewka przez zimę przechowuje się w nowoczesnych chłodniach szkółkarskich.

Szkółkarze dysponują najbogatszym wyborem odmian w okresie jesiennym

W ofertach szkółkarzy dostępne są drzewka siedmiomiesięczne, okulanty oraz drzewka dwuletnie z jednoroczną koronką typu knip boom. Ze spostrzeżeń szkółkarzy wynika, że najlepiej sprzedają się drzewka dwuletnie. Niektórzy sadownicy sadzą drzewka jednoroczne, a nawet siedmiomiesięczne ze względu na cenę, ale również z uwagi na słabsze stanowisko lub brak nawadniania w gospodarstwie. Drzewka siedmiomiesięczne łatwiej się przyjmują i lepiej rosną. Natomiast drzewka dwuletnie mają większe wymagania. Konieczne jest nawadnianie i zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu.

Czytaj także: Sezon szkółkarski 2020 – na jakie odmiany jest popyt?

Jabłonie po wykopaniu ze szkółki sortuje się na trzy wybory – ekstra, I i II. W klasie ekstra powinny znaleźć się drzewka dobrze wyrośnięte, powyżej 150 cm wysokości i średnicy około 14-16 mm, z ładnie wykształconą koronką. W przypadku odmian dobrze rozgałęziających się np. Gala, Prince, Szampion pędów bocznych powinno być powyżej 6. Natomiast do wyboru I kwalifikuje się drzewka wysokości około 130 cm i średnicy 12-13 mm. Drzewko w tej klasie musi mieć przynajmniej 3 pędy boczne.

Dobrej jakości drzewka owocowe powinny cechować się brakiem uszkodzeń i zranień, objawów raka drzew owocowych i zgorzeli kory oraz brakiem porażenia przez inne patogeny czy szkodniki. Przy zakupie należy zwrócić uwagę również na system korzeniowy. Powinien być dobrze rozwinięty, zdrowy, wolny od narośli i guzowatości powodowanych przez bakterię Agrobacterium tumefaciens, która stanowi częsty problem w szkółkach.

Chcesz kupić/ sprzedać materiał szkółkarski? Zachęcamy do korzystania z naszego nowego serwisu ogłoszeniowego Giełda Rolna!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI