Na co zwrócić uwagę na plantacjach truskawek?www.sadyogrody.pl - 07 maja 2019 11:53


W okresie kwitnienia należy szczególnie zadbać o ochronę truskawek przeciwko chorobom grzybowym jak szara pleśń i biała plamistość liści truskawki. Kontrolę zdrowotności roślin na plantacji zaleca się przeprowadzać od początku kwitnienia.

Na plantacjach truskawek objawy szarej pleśni można zaobserwować na pąkach, kwiatach – które brązowieją i zasychają. Natomiast na owocach pojawiają się gnilne plamy, a w miejscu ich porażenia rozwija się szary nalot zarodników konidialnych.

Kontrolę zdrowotności roślin na plantacji należy przeprowadzać od początku kwitnienia do końca zbioru owoców. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda.

W okresie kwitnienia roślin należy zadbać o właściwe nawożenie i ściółkowanie plantacji słomą – dzięki temu zabiegowi można uzyskać lepszej jakości owoce. Ściółkowanie sprzyja dobremu wyrastaniu truskawek, chroni je przed bezpośrednim kontaktem z glebą (zmniejsza się ryzyko gnicia owoców powodowanego przez szarą pleśń). Zabieg ten ogranicza również problem z chwastami.

Ochronę truskawek przeciwko szarej pleśni należy wykonywać co 5 -7 dni od początku kwitnienia, zachowując okres karencji i rotację preparatów chemicznych. Podczas opryskiwania należy uwzględniać możliwości jednoczesnego zwalczania białej plamistość liści truskawki lub innych patogenów.

Objawy białej plamistości liści truskawki pojawiają się początkowo w postaci drobnych, brązowych plamek, które w późniejszym stadium choroby stają się szarobiałe, otoczone czerwonobrunatną obwódką. Występują głównie na liściach i działkach kielicha, które przy silnym porażeniu zasychają. Lustracje plantacji truskawek należy prowadzić w okresie kwitnienia i kontynuować do zbiorów owoców.

Czytaj również: Kwieciak malinowiec zagraża plantacjom truskawek