Mucha na EEC: Zielony Ład to ograniczenie produkcji roślinnej o 13 proc.

$data.author.description Autor: farmer.pl 21 września 2021 13:53

Mucha na EEC: Zielony Ład to ograniczenie produkcji roślinnej o 13 proc. Marcin Mucha, dyrektor PSOR podczas EEC 2021 w Katowicach, fot. farmer.pl

- Niedługo pojawi się raport Polityka Insight, który pokazuje, że pełne wdrożenie wymogów Europejskiego Zielonego Ładu oznacza ograniczenie produkcji roślinnej w Polsce o 13 proc., co miałoby negatywne konsekwencje również dla eksportu. Doprowadziłoby do zwiększenia importu, ale też miałoby negatywny wpływ na kondycję finansową gospodarstw rolnych; na wzrost cen – mówił Marcin Mucha – dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, podczas sesji "Zielony Ład w rolnictwie", w trakcie Europejskiego Kongresu Europejskiego (EEC).

Marcin Mucha był jednym z prelegentów sesji, którą moderowali w Katowicach Iwona Dyba – redaktor naczelna portalu farmer.pl i Radosław Iwański – redaktor naczelny magazynu „Farmer”.

Zaproszeni goście, w tym również Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa, dyskutowali na temat zmian, które mają zostać wprowadzone wraz z ambitnymi wymaganiami Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ). Przypominamy, że mówią one m.in. o redukcji do 2030 r. o 50 proc. zużycia środków ochrony roślin.

Z europejskiego rynku środków ochrony roślin znikają kolejne substancje czynne

- Proces wycofywania substancji jest problematyczny dla rolników, co znacznie ogranicza możliwości skutecznej i efektywnej ochrony roślin. Jeśli patrzymy w szerszym kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, to zdecydowanie to nie pomaga. Jeżeli ambitne cele, które EZŁ przed nami stawia, mają być zrealizowane, to dochodzi także kwestia dotycząca m.in. dochodowości dla gospodarstw rolnych. Tymczasem wycofywanie poszczególnych substancji, raczej odwraca tę sytuację, ponieważ pewnych substancji nie da się zastąpić jeden do jednego. Nie ma alternatywy. Wymagane jest nawet większe zużycie środków do ochrony. Trochę idziemy w kierunku odwrotnym do zamierzonego. Myślę, że nie ma wątpliwości, że zmiana jest potrzebna. Natomiast trzeba to zrobić bardzo rozsądnie i racjonalnie – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marcin Mucha.

Na spotkaniu podkreślano, że wiele uwagi poświęca się wymaganiom EZŁ, ale mało jest informacji na temat kosztów ich wprowadzenia. Ponad rok temu raport w tej sprawie został przygotowany przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Dyrektor PSOR w czasie EEC odniósł się do innego zestawienia, którego wyniki poznamy niebawem.

- Chcę zwrócić uwagę na raport Polityka Insight, który jest na ukończeniu. Raport, który przy współudziale naukowców, ekspertów przeprowadził analizę dotyczącą skutków Europejskiego Zielonego Ładu dla Polski i tam jest kilka ciekawych wniosków. W scenariuszach, które są tam założone, rolnictwo precyzyjne pełni kluczową rolę – mówił Mucha.

Poza tym odniósł się też do założeń początkowych wymogów EZŁ, które w jego opinii są nierealne do wprowadzenia. – Trzeba poszukać innej opcji. Przy czym warianty alternatywne, które w tym raporcie zostały przywołane też pokazują negatywne konsekwencje. Troszeczkę mniej drastyczne, ale one nadal są - podkreślał Marcin Mucha.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI