Mszyce, owocówka, zwójki, przędziorki i pordzewiacze - zwalczanie w czerwcu

Autor: www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2021 13:50

Mszyce, owocówka, zwójki, przędziorki i pordzewiacze - zwalczanie w czerwcu Kwatera Jonagoldów - 08.06 / fot. sadyogrody

W okresie letnim w pierwszej kolejności lustrujemy kwatery sadu pod kątem mszyc: jabłoniowej, jabłoniowo – babkowej oraz bawełnicy korówki. Kontroli wymaga również owocówka jabłkóweczka i zwójki liściowe, przędziorki i pordzewiacze.

  • Z początkiem lata zmniejsza się presja chorób; kontynuować należy lustrację - i w razie potrzeby -  ochronę jabłoni przed szkodnikami

  • Ważną rolę w racjonalnym zwalczaniu szkodników pełnią regularne lustracje; na ich podstawie podejmujemy decyzję o wykonaniu oprysku

  • W tym okresie należy monitorować zagrożenie ze strony mszyc: jabłoniowej, jabłoniowo – babkowej oraz bawełnicy korówki; kontroli wymaga także owocówka, zwójki, przędziorki i pordzewiacze

Mszyce, bawełnica korówka, skorupik jabłoniowy - zwalczanie w czerwcu

W sadach należy mieć pod stałą kontrolą mszycę jabłoniową. Szkodnik ten – o ile nie ma go w zbyt dużym nasileniu – cechuje się mniejszą  szkodliwością. Zdecydowanie trudniejszym przeciwnikiem jest mszyca jabłoniowo – babkowa (o kolorze popielato – szarym). Dlatego w strategii zwalczania tego szkodnika szczególnie należy przyłożyć siędo regularnych lustracji. Gdy dopuścimy do rozwoju kolonii, jej całkowite zwalczenie stanie się niemożliwe i przynajmniej do końca lipca, kiedy szkodnik zejdzie z drzew jabłoni na rośliny babki lencetowatej, będziemy w stanie jedynie zapobiegać dalszej ekspansji mszycy na drzewach poprzez częste, kosztowne opryski. Z tego względu zwalczamy mszycę jabłoniowo- babkową, gdy tylko zauważymy pierwsze osobniki na liściach.

Bardzo ważne jest wykonanie wiosennych zabiegów. Jeśli zostały zaniechane lub zbytnio opóźnione, presja szkodnika latem będzie zdecydowanie wyższa – wtedy powinniśmy szczególnie dokładnie lustrować sad.

Mszycą o umiarkowanej szkodliwości, lecz trudną w zwalczaniu jest bawełnica korówka. Jej zwalczanie przeprowadzamy wówczas, gdy osobniki rozpoczną żerowanie na tegorocznych przyrostach. Występowanie niedużych kolonii na starszych gałęziach nie powoduje dużych szkód i wtedy lepiej podjąć decyzję o oprysku w terminie wczesnowiosennym, lub po zbiorach. Wówczas będziemy mogli użyć skuteczniejszych preparatów bez obaw o populację organizmów pożytecznych, które pełnią ważną rolę w kontroli populacji bawełnicy.

W  sadach warto zwrócić uwagę na skorupika jabłoniowego. Obecnie w kwaterach zaatakowanych przez tego szkodnika obserwuje się fazę mogracji larw spod tarczek (białe punkty na korze to migrujące larwy). 

Owocówka jabłkóweczka - monitoring obecności i dynamika lotu

Latem należy pamiętać o regularnej wymianie dyspenserów feromonowych i podłóg lepowych w pułapkach. W podjęciu decyzji o realizowanej strategii ochrony kierujemy się wskazaniem pułapek oraz poziomem uszkodzeń z poprzednich sezonów (presja wysoka, średnia lub niska). Warto opracować strategię ochrony jeszcze w maju i w kolejnych miesiącach konsekwentnie się jej trzymać. Zabiegi wykonywane „ad-hoc”, gdy już zauważymy uszkodzenia zawiązków, nie przynoszą pożądanych rezultatów, gdyż szkodnik już zdążył dokonać szkód. Natomiast w takiej sytuacji pod wpływem presji podejmujemy błędne decyzje, sięgając często po totalnie działające preparaty. W efekcie uszkodzenia na zawiązkach i tak pozostaną, natomiast pozbędziemy się całej fauny pożytecznej w sadzie oraz narazimy na przekroczenia dopuszczalnych pozostałości w owocach.

Według serwisu hortiochrona.inhort.pl w sadach jabłoniowych w okolicach Skierniewic, w których prowadzony jest monitoring  lotu motyli owocówki jabłkóweczki pierwsze osobniki tego gatunku stwierdzono 24 maja. Natomiast w sadzie w okolicach Białej Rawskiej 28 maja.

Intensywny program ochrony przeciwko owocówce ograniczy populację zwójek

W niektórych sadach notowane są liczne larwy zwójki różóweczki. Oprysk jest wskazany w przypadku bardzo wysokiej liczebności tego szkodnika, gdy oprócz młodych liści atakuje także licznie zawiązki.

W przypadku mniej intensywnej ochrony, wykonujemy zabiegi zwalczające kierując się sygnalizacją lotu motyli na podstawie pułapek feromonowych. W przypadku zwójek lustracje niestety nie przynoszą pożądanych rezultatów, gdyż najczęściej jeśli już znajdujemy gąsienice, będą to starsze stadia rozwojowe, mało wrażliwe na środki ochrony. Najskuteczniejsze są natomiast zabiegi wykonywane na małe, świeżo wylęgnięte gąsienice, które jednak trudno znaleźć na drzewach. Gdy nie kierujemy się sygnalizacją powstaje sytuacja podobna jak w przypadku owocówki: szkodników nie widać, sadownik nie opryskuje drzew. Nagle gdy one pojawiają się, gwałtownie sięga po totalne preparaty, które co prawda zwalczą gąsienice, jednak wszelkie inne pożyteczne owady – także.

Przędziorki i mszyce - ważna solidna lustracja sadów

W okresie letnim zwracamy również uwagę na przędziorki i pordzewiacze. Tych pierwszych poszukujemy w czerwcu z użyciem szkła powiększającego na spodniej stronie starszych liści rozetowych. Przędziorka szukamy na liściach w dolnych partiach koron drzew. Pordzewiacze w tym okresie najczęściej występują na środkowej części długopędów, jednak nie znajdziemy ich z użyciem zwykłego szkła powiększającego – wymagany będzie binokular, lub przynajmniej mini-mikroskop kieszonkowy. Pordzewiacze najliczniej występują wzdłuż głównego nerwu liściowego.

Do zwalczania szkodników dobierajmy preparaty o selektywnym działaniu, aby nie niszczyć organizmów pożytecznych. Prowadząc ochronę opartą na selektywnych preparatach, pożyteczne owady kontrolują mszyce, przędziorki i pordzewiacze, co powoduje znaczne ograniczenie ilości oprysków, a nierzadko brak konieczności ich wykonywania. 

Środki ochrony roślin - sprawdź oferty na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI