Możliwe jeszcze wyższe ceny mocznika

$data.author.description Autor: farmer.pl 16 lipca 2021 08:18

Możliwe jeszcze wyższe ceny mocznika Rosną ceny mocznika; fot. za Farmer.pl

Niestety można spodziewać się jeszcze wyższych cen mocznika. Powód? Jeden z największych eksporterów tych nawozów: Chiny, odnotowują w ostatnim czasie rekordowe wzrosty cen.

Mocznik w styczniu 2020 r. kosztował średnio 1250 zł/t netto, w styczniu 2021 r. już 1500 zł/t ,a pod koniec czerwca 1900 zł/t netto. Teraz z kolei mówi się już o 2000 zł/t netto. Dodatkowo wystąpiły przesłanki do tego, że nawóz ten jeszcze bardziej podrożeje z powodu wysokich cen w Chinach.

Poza tym przypominamy, że zgodnie od 1 sierpnia 2021 r. nie będzie można stosować mocznika w dotychczasowej formie użytkowej, z wyłączeniem formulacji zawierających inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Co również podniesie cenę produktu.

Rosną ceny mocznika w Chinach

Według portalu agrarheute.com obecnie na chińskim rynku kontraktów terminowych w Zhengzhou ceny mocznika rosną i tona kosztuje 340 euro. Wzrosły one do rekordowego poziomu ze względu na niższą produkcję, bardzo wysokie koszty energii oraz rosnący popyt w kraju i za granicą.

Zdaniem analityków podwyżki odbiją się również na rynku europejskim, a tym samym na rolnikach. Ale na razie najbardziej doświadczone tą sytuacją są Indie, kraj który jest jednym z największych importerów mocznika.

Więcej na Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI