×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Może zabraknąć nawozów na wiosnę?

Autor: farmer.pl 23 listopada 2021 11:49

Może zabraknąć nawozów na wiosnę? Zabraknie nawozów na wiosnę?/ fot. shutterstock

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi obradowała dziś na temat „nieuzasadnionej podwyżki cen nawozów stosowanych w rolnictwie oraz planu przeciwdziałania wspomnianym podwyżkom, jaki ma zamiar wdrożyć polski rząd.”

Od lutego rolnicy próbują zainteresować resort rolnictwa wzrostem cen nawozów. Tymczasem po pół roku resort informuje o tym samym, co wiadomo od miesiąca – tak poseł Dorota Niedziela, jedna z wnioskujących o dzisiejsze obrady KRiRW, podsumowała dzisiejsze wystąpienie wiceminister Anny Gembickiej, wygłoszone podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kiedy obniżki cen nawozów?

Przewodniczący komisji Robert Telus ocenił, że problem cen nawozów jest problemem europejskim i wymaga interwencji UE.

Posłowie dopytywali w związku z tym o inicjatywy rządu dotyczące wyrównania wzrostu cen nawozów, zgłaszane do UE i o analizy przyczyn wzrostu cen nawozów i przewidywania cen żywności, posiadane przez MRiRW. Podatki to też duża część ceny nawozów – wskazywali, sugerując ich obniżenie. Interwencja w UE czy zrzucanie winy na UE jest oczywiście możliwe, ale skutków nie przyniesie, podczas gdy krajowe rozwiązania są pewniejsze – podpowiadał poseł Mirosław Maliszewski. Poseł Kazimierz Plocke pytał o skutki zapowiadanych zakupów grupowych i działań UOKiK. Poseł Jarosław Sachajko wyraził zdziwienie, że podczas obrad komisji nie ma przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jak ocenił, obniżka VAT spowodowałaby wykupienie polskich nawozów przez inne państwa UE. Przypomniał, że od lat mówi się o potrzebie produkcji polskiego białka – to pozwoliłoby ograniczyć np. stosowanie nawozów azotowych. Poseł oczekuje możliwości kupowania nawozów przez rolników bezpośrednio u producentów. UOKiK już powinien znać wyniki prowadzonej kontroli – stwierdził. Straszenie podwyżką cen żywności jest niepotrzebne, bo ceny wzrosną, ale istotny jest udział w tej cenie rolnika – a udział ten jest przejmowany przez korporacje.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI