×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Movento, Sivanto, Luna Care w mieszaninach zbiornikowych - co warto wiedzieć?

Autor: kz, www.sadyogrody.pl 06 grudnia 2021 11:57

Movento, Sivanto, Luna Care w mieszaninach zbiornikowych - co warto wiedzieć? Magdalena Cieślak z firmy Bayer o skuteczności Movento 100 SC i Sivanto Prime w mieszaninach zbiornikowych

24 listopada odbyło się Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer podsumowujące sezon w ochronie sadów oraz efekty stosowania Movento, Sivanto Prime, Luna Care w mieszaninach ze środkami ochrony roślin i produktami nawozowymi.

Skuteczność Movento i Sivanto w tank-mixach

Magdalena Cieślak z Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer w Kozietułach Nowych, informowała o wynikach doświadczeń z zastosowaniem preparatów Movento 100 SC oraz Sivanto Prime w mieszaninach zbiornikowych ze środkami ochrony roślin, nawozami, algami i aminokwasami.

Skuteczność insektycydu Movento oceniano w kwaterze z odmianą Idared. We wszystkich kombinacjach nie stwierdzono problemów z mieszaniem się produktów ani fitotoksycznością. Movento wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu mszycy jabłoniowej. W mieszaninie z aminokwasami i algami efektywność działania insektycydu była delikatnie opóźniona.

W innym doświadczeniu sprawdzano skuteczność oraz selektywność Sivanto Prime w mieszaninie zbiornikowej z fungicydami, insektycydami, nawozami przed okresem kwitnienia. Preparat stosowany solo oraz w mieszaninie był bezpieczny dla jabłoni. Ocenie poddano rozwijające się liście, pędy oraz kwiaty. Nie stwierdzono objawów fitotoksyczności ani spadku skuteczności działania Sivanto w zwalczaniu mszycy jabłoniowej.

Luna Care a mieszaniny zbiornikowe z nawozami

Luna Care 71,6 WG jest nowym fungicydem w ofercie firmy, stąd też pojawiają się pytania odnośnie możliwości stosowania tego preparatu w mieszaninach zbiornikowych.

Jakub Hensel z firmy Bayer przekazał wnioski z doświadczeń z Luną Care stosowaną w różnych kombinacjach w połączniu z nawozami, aminokwasami, algami oraz środkami ochrony roślin. Doświadczenie wykonano w kwaterze z gruszą odmiana Konferencja na pigwie S1.

Przeprowadzone doświadczenia nie wykazały problemów z mieszaniem fungicydu Luna Care z nawozami (mocznik, siarczan Mg). W ciągu 14 dni od zabiegu oceniano starsze liście oraz młode rozwijające się tkanki roślin pod kątem fitotoksyczności. W przypadku ewentualnych ordzawień ocena jest niepełna, gdyż na drzewach było mniej zawiązków z powodu niekorzystnych warunków do zawiązywania pąków kwiatowych w poprzednim sezonie.

Luna Care w mieszaninie z aminokwasami i algami

W kombinacji gdzie zastosowano fungicyd Luna Care w połączeniu z preparatami na bazie aminokwasów i alg doszło do wytrącania się osadu, tzw. ‘kłaczenia roztworu’. Pomimo tego wykonano zaplanowane zabiegi. W trakcie oceny selektywności w ciągu 14 dni od aplikacji mieszaniny nie stwierdzono negatywnego efektu na liście i nowe przyrosty na gruszy. Jedynie w kombinacji Luna Care + Super Fifty Algae na jabłoniach pojawił się czarny osad, ale został zmyty przez pierwsze opady deszczu. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń firma nie zaleca stosowania Luny Care w mieszaninach z produktami na bazie aminokwasów bądź ekstraktów z alg. Fungicyd nie powinien być mieszany z preparatami opartymi na silikonach (Siltac i inne, gdyż mogą wystąpić objawy fitotoksyczności – nekrozy blaszki liściowej) oraz w mieszaninach z miedzią. Trzeba zachować co najmniej 5 dniowy odstęp między zabiegiem Luna Care, a preparatem miedziowym.

Opady deszczu a skuteczność Sivantio i Movento w zwalczaniu mszyc

Szymon Jabłoński, specjalista ds. doświadczalnictwa w firmie Bayer, omówił wpływ opadu deszczu na skuteczność insektycydów Movento i Sivanto Prime w zwalczaniu mszycy jabłoniowej.

Celem doświadczenia było sprawdzenie wpływu opadu deszczu symulowanego zraszaniem nadkoronowym po 1 godzinie i 4 godzinach od zabiegu (10 l/m2 w ciągu 2 godz.). Zabieg wykonano 8 czerwca rano, jednak przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (temperatura 25 st. C, niska wilgotność powietrza ok 45 proc.). Movento w kombinacji bez zmycia wykazał pełną skuteczność w zwalczaniu mszycy (po 21 dniach – 98 proc.). Opad deszczu który wystąpił godzinę po zabiegu obniżył efektywność do poziomu 90 proc. Z kolei opad po 4 h od aplikacji nieznacznie wpłynął na skuteczność w zwalczaniu mszycy jabłoniowej (ok 96 proc. 21 dni od zabiegu).

W podobnym schemacie wykonano doświadczenie z preparatem Sivanto. Jednak opad który wystąpił 1 godzinę oraz 4 godz. po aplikacji w połączeniu z czynnikami utrudniającymi wchłanianie substancji czynnej (wysoka temperatura oraz niska wilgotność powietrza), obniżył skuteczność działania preparatu. Doświadczenie dodatkowe z preparatem Sivanto wykazało, że zabieg wykonany w warunkach pogodowych zapewniających optymalne dotarcie cieczy roboczej do rośliny i wchłonięcie substancji czynnej, czyli przy temperaturze powietrza ok 20 proc. oraz wilgotności powietrza na poziomie 90 proc.) daje wysoką skuteczność w zwalczaniu mszycy jabłoniowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI