Monitoruj obecność śmietki cebulanki na plantacji warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 12 maja 2018 13:53

Monitoruj obecność śmietki cebulanki na plantacji warzyw fot. farmer.pl

W ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia śmietki cebulanki. Muchy pierwszego pokolenia wylatują pod koniec kwietnia i składają jaja u nasady roślin lub w ziemi. PIORiN informuje o aktywności szkodnika na terenie woj. małopolskiego.

Śmietka cebulanka jest szkodnikiem uszkadzającym głównie cebulę z siewu i dymkę, cebulę szalotkę, szczypiorek, a także może wyrządzać straty na plantacjach czosnku i pora powodując osłabienie wzrostu roślin. Największe szkody śmietka powoduje, gdy rośliny z siewu znajdują się w fazie 2 - 6 liści. U uszkodzonych roślin nie wykształcają się korzenie, a tkanka gnije od dołu. Szczypior więdnie, żółknie i zasycha. 

Muchy pierwszego pokolenia wylatują pod koniec kwietnia i składają jaja u nasady roślin lub w ziemi. Z jaj wylęgają się larwy i żerują od maja do początku lipca. Muchy drugiego pokolenia pojawiają się w połowie lipca, zaś larwy żerują od końca lipca, aż do zbiorów (mogą być przenoszone także do pomieszczeń przechowalniczych wraz z porażonymi warzywami).

Larwy drugiego pokolenia śmietki cebulanki pojawiają się w okresie zasychania szczypioru (od końca lipca do zbioru cebuli). W tym czasie uszkadzają piętkę, i wchodzą pomiędzy mięsiste łuski cebuli wyjadając jej wnętrze. Uszkodzone rośliny zaczynają gnić i nie nadają się do przechowywania. 

Progiem zagrożenia jest wykrycie jaj u podstawy 2-3 roślin na 1 mb rzędy uprawy. W ochronie cebuli dopuszczone mamy preparaty bazujące na substancjach: acetamipryd, lambda-cyhalotryna, deltametryna. Aby szkodnik nie przenosił się na uprawę w następnym roku, zaleca się zmianę stanowiska uprawy warzyw cebulowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI