×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Monitorowanie Drosophila suzukii - konieczność w sadach i jagodnikach

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 16 czerwca 2021 09:38

Monitorowanie Drosophila suzukii - konieczność w sadach i jagodnikach Drosophila suzukii (muszka plamoskrzydła)/ fot. za EPPO

Na południu Polski zaczyna się pojawiać muszka plamoskrzydła - warto jak najszybciej wystawiać pułapki - poinformował  dr hab. Paweł Bereś, (prof. IOR -PIB), ekspert z zakresu ochrony roślin,  założyciela strony „Działka i ogród naszą pasją".

Drosophila suzukii (muszka plamoskrzydła) jest groźnym szkodnikiem roślin jagodowych i czereśni. W minionym roku wyrządziła bardzo duże straty w uprawach m.in. borówki i czereśni (w zależności od regionu i uprawy uszkodzenia wynosiły nawet 100 proc. plonu).  W 2020 r. pierwsze osobniki zaczęły odławiać się do pułapek na początku lipca. Szczyt odłowów miał miejsce w sierpniu. 

Drosophila suzukii - ważny jest monitoring

Monitoring należy rozpocząć miesiąc przed początkiem dojrzewania owoców. W przypadku gdy plantacja sąsiaduje z lasem – w takich miejscach należy zawiesić co najmniej 2 pułapki na wysokości ok 1,5 m i kontrolować je raz w tygodniu. Nie zaleca się zawieszać pułapek bezpośrednio na plantacji na początku sezonu wegetacyjnego, aby nie wabić muchówek do dojrzewających owoców. Dopiero po odłowieniu większej liczby muchówek w sąsiedztwie, należy rozpocząć monitoring na plantacji.

Obserwacje obecności D. suzukii najlepiej prowadzić do końca zbiorów a nawet do pierwszych mrozów, dzięki temu można ocenić zagrożenie ze strony tego szkodnika w danej lokalizacji w następnym sezonie. Do monitoringu najlepiej wybrać pułapki o małych otworach wlotowych, aby do środka dostawały się tylko małe owady, co usprawni ich identyfikację. 

Po odłowieniu pierwszych osobników w pułapki wewnątrz plantacji, należy zawiesić 150-200 pułapek na ha (co 4-5 m w każdym rzędzie), w celu ograniczenia dalszej inwazji szkodnika. 

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI