Mołdawscy sadownicy będą ograniczać stosowanie ŚOR

Autor: fresh-market.pl za east-fruit.com 24 marca 2022 13:46

Mołdawscy sadownicy będą ograniczać stosowanie ŚOR Dotyczy to przede wszystkim drogich środków owadobójczych. Mołdawscy rolnicy mają nadzieję zastąpić je środkami zapobiegawczymi, preparatami na bazie oleju. / fot. shutterstock

Z badań przeprowadzonych wśród rolników przez mołdawski zespół EastFruit wynika, że ze względu na gwałtowny wzrost kosztów środków produkcji, a także dużą niepewność co do dostępu i warunków cenowych na głównych rynkach, ogrodnicy nawet o wysokim poziomie agrotechnicznym zamierzają w tym roku znacznie ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin.

Dotyczy to przede wszystkim drogich środków owadobójczych. Mołdawscy rolnicy mają nadzieję zastąpić je środkami zapobiegawczymi, preparatami na bazie oleju.

Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin 

Eksperci z dziedziny ochrony roślin mają dwojakie podejście do tych planów producentów. Z jednej strony, w ubiegłym roku skuteczność zabiegów ochronnych w sadach była niska z powodu długotrwałych opadów, a rolnicy musieli znacznie zwiększyć liczbę oprysków. Zwiększało to ryzyko nadmiernej zawartości pestycydów w owocach. 

Środki ochrony roślin 2022. Jakie ceny i dostępność?

Wiosna 2022 roku pod względem opadów nadal znacznie różni się od ubiegłego roku. Jeśli w kwietniu i maju utrzyma się sucha i mniej lub bardziej ciepła pogoda, po raz pierwszy od kilku lat Mołdawia może mieć dobre warunki do zapylania i normalną sytuację fitosanitarną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI