Mniejsza dostępność i wyższe ceny glifosatu

$data.author.description Autor: farmer.pl 22 stycznia 2022 08:38

Mniejsza dostępność i wyższe ceny glifosatu Przez półtora roku glifosat zdrożał kilkukrotnie (fot. PTWP).

W branży rolniczej ani chwili wytchnienia od przygnębiających wiadomości. Dostępność środków ochrony roślin na 2022 r. stoi pod znakiem zapytania, a ich ceny szybują w górę.

Zawrotne ceny ŚOR i braki na magazynach

Zapaść na rynku środków ochrony roślin można było odczuć już w połowie 2021 r. Dzwoniąc do dystrybutorów środków ochrony roślin, by zaopatrzyć się po żniwach na następny sezon, często można było usłyszeć: "brak na magazynie". Także w sklepach internetowych zakup wielu środków ochrony roślin od kilku miesięcy jest znacznie utrudniony, na co bolesnym przykładem jest właśnie glifosat. W USA już kilka miesięcy temu, w obliczu pustoszejących magazynów i przerwania ciągłości dostaw od producentów, wprowadzono limity sprzedaży środka na osobę. Glifosat nie dość, że praktycznie niedostępny, zwłaszcza w większych opakowaniach, to jeszcze znacznie droższy niż w latach poprzednich. Na przykładowym rachunku z 2018 roku widać, iż cena herbicydu, którego substancją czynną jest glifosat w jednym ze sklepów internetowych wynosiła 234 zł za opakowanie 20-litrowe.

Obecnie w tym samym sklepie 20 litrów tego samego środka kosztuje ponad 500 zł. Jednak nawet gdyby wiedziony desperacją rolnik zechciał zakupić go w tej cenie, niestety - i tak jest on niedostępny. Zapasów na magazynach nie ma, a gdy zostaną uzupełnione, najprawdopodobniej będzie jeszcze drożej - pozostałe na ten moment resztki zapasów herbicydów na bazie glifosatu były produkowane jeszcze "po starych cenach".

 

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI