Miodówka gruszowa - uwaga na drugie pokolenie tego szkodnikawww.sadyogrody.pl - 04 czerwca 2020 14:04


W sadach gruszowych obserwowany jest pojaw drugiego pokolenia miodówki. Oprócz, dorosłych owadów na młodych przyrostach, na listkach widoczne są już liczne świeże jaja tego szkodnika.

Świeże jaja maja kolor mlecznobiały. Po kilku dniach zmieniają kolor na żółty, a później pomarańczowy. Pierwsze pomarańczowe jaja to sygnał do wykonania zabiegu kontrolującego. W tym celu zaleca się preparat Movento. 

W ostatnich sezonach miodówki występują w sadach gruszowych na masową skalę, stanowiąc bardzo duże zagrożenie, nawet mimo prowadzonej ochrony chemicznej. Niestety szkodniki te doskonale przystosowują się do warunków pogodowych. Wydają na świat kilka pokoleń w ciągu sezonu. Rozwijające się larwy wysysają sok z pąków kwiatowych, rozwijających się liści, młodych pędów i zawiązków owocowych. Na owocach można często zaobserwować grzyby sadzakowe rozwijające się na spadzi wydzielanej przez szkodnika. Spadź może znajdować się na liściach i pędach, powodując zakłócenie procesu fotosyntezy. 

W walce z miodówką gruszowa plamistą bardzo ważną rolę odgrywają jej naturalni wrogowie, tacy jak biedronki czy złotooki. W drugiej części sezonu należy używać preparatów selektywnych dla fauny pożytecznej w sadzie.