×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Miodówka gruszowa - pierwsze zabiegi

Autor: www.sadyogrody.pl 31 marca 2021 16:34

Miodówka gruszowa - pierwsze zabiegi Pąki na gruszy Konferencji, 31.03.2021

Ciepła i słoneczna pogoda pobudza do aktywności szkodniki, w tym  miodówkę gruszową.  W sadach zagrożonych należy zwrócić uwagę na wczesnowiosenne zabiegi zwalczające tego szkodnika.

W tym roku pierwsze zabiegi przeciwko miodówce gruszowej (glinka kaolinowa) wykonywano pod koniec lutego wraz z kilkudniowym ociepleniem. Obecna słoneczna pogoda z temperaturami na poziomie 16-18 st. C skutkuje zwiększona aktywnością szkodników. Na najbliższe dni zapowiadane jest jeszcze większe ocieplenie, w związku z tym można się spodziewać miodówek i składania jaj. Pierwsze pokolenie zazwyczaj nie jest trudne do opanowania. Stosując odpowiednie preparaty we właściwym momencie jesteśmy w stanie zapanować nad miodówką w dalszej części sezonu.

Część sadowników kontynuuje ochronę za pomocą glinki kaolinowej, która działa poprzez "zamaskowanie" pędów przed samicami składającymi jaja.  Do pierwszego zabiegu przeznacza się 30 kg glinki na ha, a na kolejne  20 kg/ha. Glinka kaolinowa zniechęca miodówki do składania jaj. Zabieg powtarza się w przypadku deszczu i zmyciu preparatu lub po około 2 tygodniach od zabiegu, do okresu kwitnienia. 

Oleje i siarka

Niektórzy decydują się na zabiegi mieszaniną oleju mineralnego i siarki, zwłaszcza gdy pojawiają się także problemy z przędziorkami (5–10 l/ha oleju mineralnego plus 5–10 kg/ha siarki). Oprysk należy wykonać po pojawieniu się pierwszych osobników dorosłych przed fazą pękania pąków, lub na samym początku tej fazy (ta mieszanina pali wszystkie zielone części na drzewie). Osobniki dorosłe nie lubią takiej kombinacji, więc pozwala to ograniczyć składanie jaj na drzewach. Jeśli zabieg zostanie wykonany podczas słonecznej pogody to unicestwi też część osobników dorosłych. 

Zabiegi zwalczające szkodniki najlepiej przeprowadzić w ciepły, bezwietrzny i słoneczny dzień.  Kombinacja z preparatami miedziowymi pozwala na zabezpieczenie drzew przed zarazą ogniową.

Ekologiczna ochrona

Warto dbać o organizmy pożyteczne. Miodówka gruszowa to przysmak - m.in. pająków zwłaszcza przed, podczas i po kwitnieniu. Warto je szanować i nie stosować w sadach gruszowych takich środków jak np. pyretroidy. Ważnym organizmem pożytecznym jest także dziubałek (Anthocoris) - przed/w trakcie/ po kwitnieniu.
Od połowy maja poprzez całe lato warto zadbać także o skorki, a po kwitnieniu o larwy złototoka.

Warto umieścić w sadzie bambusowe domki dla skorków. Podczas dnia skorki schodzą do ziemi. Jeśli w sadzie będą takie domki, będą one mogły zostać w obrębie drzewa i być bardziej efektywne. Można zakupić już gotowe lub zrobić samemu. Warto umieścić je w kierunku rzędu, tak aby opryski nie dostawały się do środka.

 

Bogata oferta środków do produkcji ogrodniczej na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI