Miodówka gruszowa – ochrona z wykorzystaniem glinki kaolinowej

Autor: www.sadyogrody.pl 10 kwietnia 2020 11:26

Miodówka gruszowa – ochrona z wykorzystaniem glinki kaolinowej Wczesna wiosna to bardzo ważny okres dla skutecznej ochrony przed miodówką/ fot. PP

Oprysk glinką czyni pędy gruszy matowymi i niezauważalnymi dla samic miodówki.

Wczesna wiosna to bardzo ważny okres dla skutecznej ochrony przed miodówką w trakcie nadchodzącego sezonu. Ważne, aby jak najskuteczniej zniechęcić dorosłe samice do składania jaj.

Glinka kaolinowa (także w mieszaninie zbiornikowej z siarką) działa poprzez „zamaskowanie” pędów przed samicami, które składają jaja. Siarka będzie też hamować rozwój roztoczy.

Zabiegi glinką kaolinową powinno się wykonywać kilkukrotnie i regularnie – aż do kwitnienia. Nie stosuje się jej podczas kwitnienia! Częstotliwość zabiegu polega na tym, że trzeba go wykonać w momencie, gdy glinka ulegnie zmyciu albo jeśli występuje bezdeszczowa pogoda po około 2 tygodniach od zabiegu. To dlatego, aby chronić dojrzewające pąki, aby nowe przyrosty były cały czas pokryte preparatem.

Pierwszy zabieg powinien być wykonany przy pomocy 30 kg glinki na ha, a kolejne - 20 kg/ha. Warto pamiętać o dokładnym wymieszaniu kaolinu, więc w trakcie opryskiwania mieszadło musi być stale włączone.

Przy wczesnej ochronie gruszy warto regularnie przeprowadzać lustracje. Jeżeli zauważmy, że jaja miodówki zostały już złożone, to należy zniszczyć je stosując oleje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI