Przed świętami Wielkanocy mieliśmy ciepłą aurę, które przyspieszyła wegetację w sadach. Zapowiadane od wtorku ochłodzenie i deszcze stwarzają duże zagrożenie ze strony chorób kory oraz infekcji bakteryjnych. Tym bardziej zabiegi będą korzystne w obliczu mających wystąpić przymrozków, które mogą osłabić kondycję pąków.

Miniony weekend był bardzo korzystny dla sadowników chcących wykonać zalecane zabiegi ochronne w sadach. Sobota była świetnym momentem na przeprowadzenie zabiegu przed zarodnikami parcha z zastrzeżeniem siły wiatru. Również poniedziałek upływa wszystkim sadownikom na pryskaniu w sadach preparatami miedziowymi, które można połączyć z saletrą potasową, która wpłynie na poprawę kondycji pąków i poprawi ich odporności na ewentualne uszkodzenia mrozowe.

Już przed weekendem informowaliśmy o zalecanej na koniec tygodnia ochronie: Ochrona przeciwko parchowi jabłoni - start sezonu

Miniony weekend był także dobrym momentem na wykonie zabiegów olejami. Na okres nabrzmiewania i pękania pąków kwiatowych przypada termin zwalczania przędziorków. 

Oleje parafinowe należy stosować w okresie pękania pąków, nie później niż w fazie mysiego ucha, gdyż mogą uszkodzić rozwijające się liście. Ważne jest dobre pokrycie roślin cieczą roboczą. Do zabiegu warto wybierać ciepły bezwietrzny dzień, wypryskując 1000 – 1500 l cieczy roboczej /ha.  

Pamiętajmy, że nie należy opryskiwać bezpośrednio przed ani po zabiegu kaptanem, ditianonem oraz siarką. Można natomiast wykonywać mieszanki z miedzią. Aby uniknąć fitotoksyczności nie wykonuje się zabiegu w dzień po przymrozku, ani w przypadku spodziewanej ujemnej temperatury w ciągu 2 następnych dni.

Wczesna wiosna to także czas ochrony gruszy za pomocą glinki kaolinowej. Poleca się lustrowanie pędów u podstawy pąków kwiatowych. Glinka kaolinowa działa poprzez "zamaskowanie" pędów przed samicami składającymi jaja. Do pierwszego zabiegu przeznacza się 30 kg glinki na ha, a na kolejne - 20 kg/ha. Oprysk zniechęci miodówki do składania jaj. Zabieg powtarza się w przypadku deszczu i zmyciu preparatu lub po około 2 tygodniach od zabiegu, do okresu kwitnienia. 

 

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na Giełda Rolna!