Miniony weekend i poniedziałek intensywnym czasem zabiegów w sadach

Autor: sadyogrody.pl 12 kwietnia 2021 12:37

Miniony weekend i poniedziałek intensywnym czasem zabiegów w sadach Miniony weekend i poniedziałek intensywnym czasem zabiegów w sadach/ fot.sadyogrody.pl

Dzięki korzystnej pogodzie ostatni weekend minął pod znakiem wzmożonej ochrony sadów. Poniedziałek to ostatni dzień sprzyjających warunków atmosferycznych do wykonania oprysków. Później nadejdzie zmiana pogody.

Przed świętami Wielkanocy mieliśmy ciepłą aurę, które przyspieszyła wegetację w sadach. Zapowiadane od wtorku ochłodzenie i deszcze stwarzają duże zagrożenie ze strony chorób kory oraz infekcji bakteryjnych. Tym bardziej zabiegi będą korzystne w obliczu mających wystąpić przymrozków, które mogą osłabić kondycję pąków.

Miniony weekend był bardzo korzystny dla sadowników chcących wykonać zalecane zabiegi ochronne w sadach. Sobota była świetnym momentem na przeprowadzenie zabiegu przed zarodnikami parcha z zastrzeżeniem siły wiatru. Również poniedziałek upływa wszystkim sadownikom na pryskaniu w sadach preparatami miedziowymi, które można połączyć z saletrą potasową, która wpłynie na poprawę kondycji pąków i poprawi ich odporności na ewentualne uszkodzenia mrozowe.

Już przed weekendem informowaliśmy o zalecanej na koniec tygodnia ochronie: Ochrona przeciwko parchowi jabłoni - start sezonu

Miniony weekend był także dobrym momentem na wykonie zabiegów olejami. Na okres nabrzmiewania i pękania pąków kwiatowych przypada termin zwalczania przędziorków. 

Oleje parafinowe należy stosować w okresie pękania pąków, nie później niż w fazie mysiego ucha, gdyż mogą uszkodzić rozwijające się liście. Ważne jest dobre pokrycie roślin cieczą roboczą. Do zabiegu warto wybierać ciepły bezwietrzny dzień, wypryskując 1000 – 1500 l cieczy roboczej /ha.  

Pamiętajmy, że nie należy opryskiwać bezpośrednio przed ani po zabiegu kaptanem, ditianonem oraz siarką. Można natomiast wykonywać mieszanki z miedzią. Aby uniknąć fitotoksyczności nie wykonuje się zabiegu w dzień po przymrozku, ani w przypadku spodziewanej ujemnej temperatury w ciągu 2 następnych dni.

Wczesna wiosna to także czas ochrony gruszy za pomocą glinki kaolinowej. Poleca się lustrowanie pędów u podstawy pąków kwiatowych. Glinka kaolinowa działa poprzez "zamaskowanie" pędów przed samicami składającymi jaja. Do pierwszego zabiegu przeznacza się 30 kg glinki na ha, a na kolejne - 20 kg/ha. Oprysk zniechęci miodówki do składania jaj. Zabieg powtarza się w przypadku deszczu i zmyciu preparatu lub po około 2 tygodniach od zabiegu, do okresu kwitnienia. 

 

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI