Mechaniczne cięcie sadu - coraz więcej za niż przeciw

Autor: www.sadyogrody.pl 29 grudnia 2021 12:21

Mechaniczne cięcie sadu - coraz więcej za niż przeciw Mechaniczne cięcie sadów; fot. za youtube.com HANAT

O siłę roboczą w sadownictwie jest coraz trudniej,  dlatego mechaniczne cięcie sadu jest coraz częściej rozważane przez sadowników przy zabiegu zimowego cięcia.

Branżę sadowniczą coraz mocniej dotyka problem braku rąk do pracy i rosnące z roku na rok stawki. Rosnące dniówki już w czasie zbiorów mocno naruszyły budżet niejednego sadownika. Między innymi z tego powodu rośnie zainteresowanie sadowników mechanicznym cięciem drzew . 

W sadach coraz częściej można spotkać maszyny przeznaczone dla tego rodzaju cięcia. Decydując się na mechaniczne cięcie, nie trzeba od razu dokonywać zakupu całej maszyny. W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń usługowego cięcia sadów. Stawki usługowego cięcia zaczynają się  od 180 - 200 zł za godzinę.

Sprawdź możliwości finansowania używanych maszyn rolniczych!

Ograniczenie kosztów jest jednym z bodźców do wprowadzenia tego rodzaju cięcia w sadach ale korzyści jest więcej. Główną zaletą mechanicznego cięcia jest wzrost owocowania. Oczywiście, trzeba przeprowadzić jeszcze ręczną korektę, ale nie będzie ona już tak obciążająca, jak ręczne cięcie całego sadu od początku.

Ściana owoconośna

Cięcie konturowe ma zmienić sposób prowadzenia sadu. To są tzw. ściany owoconośne, z trapezową formą korony, która ma do 3 m wysokości, u podstawy na wys. 80 cm ma szerokość 80 cm, a u wierzchołka 60 cm. Taki efekt można uzyskać po kilku latach mechanicznego cięcia. Najlepiej jest wprowadzić mechanicznie cięcie mechaniczne w młodych sadach i powtarzać go co roku. 

Bardzo ważnym warunkiem jest ułożenie rzędów drzew w kierunku północ – południe, lub z niewielkim dopuszczalnym odchyleniem od tego kierunku. W przeciwnym wypadku strona rzędów skierowana na północ będzie zbyt słabo doświetlona, co spowoduje znaczny spadek plonu oraz gorszą wielkość i wybarwienie owoców. W efekcie w sadach z rzędami w kierunku wschód – zachód cięcie mechaniczne jest wręcz niezalecane. 

Wysokość drzew nie może przekraczać szerokości międzyrzędzia. Ważne jest także aby owoconośna ściana była dość „otwarta” i luźna. Nie możemy dopuścić do powstania gęstego żywopłotu, gdyż będzie to powodowało spadek wielkości plonu, jego jakości i może przyczynić się do jeszcze większej siły wzrostu drzew.

Grubość warstwy koron nie może być również zbyt duża. Dlatego też utrzymanie tego typu sadu nie polega wyłącznie na mechanicznym cięciu. Wymagana jest dodatkowa ręczna korekta, choć ilość czasu jaki zajmuje jest o wiele niższa niż przy tradycyjnym cięciu (nie przekracza 50%). Ponieważ mechaniczne cięcie często silnie stymuluje kwitnienie i zawiązanie owoców, często potrzebne jest silniejsze przerzedzanie. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI