Maszyny rolnicze będą droższe? Na to wskazuje wzrost cen stali

$data.author.description Autor: Farmer.pl 22 stycznia 2021 09:40

Maszyny rolnicze będą droższe? Na to wskazuje wzrost cen stali Maszyny rolnicze będą droższe?; fot. za farmer.pl

Jedną z branż, która dość może dość mocno odczuć skutki wzrostu cen stali będzie rolnictwo. Krajowi rolnicy przyzwyczajeni już są do stopniowego podnoszenia cen maszyn, jednak okazuje się iż kolejne podwyżki mogą być dopiero przed nami - czytamy na Farmer.pl.

W ciągu ostatnich miesięcy obserwujemy znaczące wzrosty cen stali. Zdaniem analityków taka sytuacja jest spowodowana wyłączeniami lub ograniczeniami w funkcjonowaniu wielu pieców hutniczych w okresie lockdownu.

- Odnotowaliśmy wzrosty cen stali o ok. 40 proc. względem średniej z ostatnich czterech lat. Pewną cyklicznością jest również fakt, że ceny te rosną w ostatnim kwartale oraz pierwszym kwartale kolejnego roku, jednak nigdy dotąd aż na taką skalę jak teraz - tłumaczy Paweł Modzelewski, dyrektor działu zakupów i magazynów Samasz.

Doniesienia te potwierdzają również przedstawiciele innych marek - w tym wypadku względem roku ubiegłego odnotowane zostały podwyżki od 20 do nawet 50 proc. w zależności od gatunku stali.

Warto jednak pamiętać, iż cena stali jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na ostateczny koszt wyprodukowania maszyny, a tym samym na jej finalną cenę.

- W przypadku naszej firmy udział kosztów stali w całkowitym koszcie wytworzenia maszyny wynosi 18 proc., stąd wzrost ceny stali o 5 proc. pociąga za sobą wzrost całkowitego kosztu wytworzenia wyrobu gotowego o 0,5 proc. Póki co nie planujemy jednak podniesienia cen maszyn licząc na rychłą obniżkę cen stali – dodaje Modzelewski.

Więcej na Farmer.pl.

Maszyny rolnicze - sprawdź oferty i ceny na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI