×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Maszyny do sortowania owoców - jakie są najnowsze technologie?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 17 lutego 2023 13:38

Maszyny do sortowania owoców - jakie są najnowsze technologie? Podczas targów TSW2023 firma Green Sort zaprezentowała sortownicę Green Sort Vision. / fot. sadyogrody.pl

Targi TSW 2023 obfitowały w nowości maszynowe. Nie zabrakło również urządzeń do sortowania owoców. Co zaprezentowała firma Green Sort?

Maszyny do sortowania owoców - jakie są najnowsze technologie? 

Podczas targów TSW2023 firma Green Sort zaprezentowała sortownicę do jabłek, borówek i naważarkę. 

Podczas targów TSW2023 firma Green Sort zaprezentowała sortownicę Green Sort Vision. / fot. sadyogrody.pl

- Dzięki sztucznej inteligencji jabłka są posortowane pod względem koloru, rozmiaru i uszkodzeń (uszkodzenia mechaniczne, choroby). Jest to maszyna dedykowana dla małych gospodarstw sadowniczych (do 20 ha). Sortownica ma wydajność około 2,5 t/h. Sortownica została uzupełniona o wywrotnicę z rozładunkiem wodnym - jabłka zostają opłukane i rozładowane ze skrzyni bez obić i uszkodzeń. W dalszej kolejności jabłka są przesuwane do osuszacza, który na gąbkach i wentylatorami zdmuchuje wodę z owoców. Dalej jabłka trafią na sortownicę - mówił Marek Wasilewski z firmy Green Sort. 

Sortownica z rozładunkiem wodnym kosztuje 165 tys. zł brutto. Jest to baza wyjściowa podstawowa, którą można uzbroić w odpowiednie moduły bo nie każdy potrzebuje sortować jabłka na kolor czy uszkodzenia. Podstawowa, bazowa wersja sortownicy z suchym wywrotem kosztuje 99 tys. zł brutto. 

Sortownica została uzupełniona o wywrotnicę z rozładunkiem wodnym - jabłka zostają opłukane i rozładowane ze skrzyni bez obić i uszkodzeń. W dalszej kolejności jabłka są przesuwane do osuszacza / fot. sadyogrody.pl

Dla gospodarstw mniejszych, które nie mają środków na duże inwestycje można uzupełnić sortownicę o wywrotnicę suchą, która podnosi paletę i delikatnie ją obraca. Owoce wchodzą na poduszkę powietrzną  i powoli przesuwają się.

Owoce przemieszczają się pomiędzy elementami maszyny bez odrywania od nich – nie są podrzucane, opuszczane z wysokości, co pozytywnie wpływa na jakość przesortowanych owoców. Rozmówca podkreśla, że sortownica Green Sort jest sortownicą modułową w związku z czym może być w różny sposób konfigurowana w zależności od potrzeb.

Sortownica do borówki i naważarka 

Następnym rozwiązaniem, które zostało przedstawione podczas targów TSW była sortownica do borówki z wykorzystaniem jeszcze bardziej zaawansowanych algorytmów i sztucznej inteligencji.

- Borówka jest owocem bardzo specyficznym do sortowania dlatego zastosowaliśmy kamery podczerwieni i kamery zwykłe światła widzialnego, które nazwaliśmy hybrydowymi kamerami ponieważ jednocześnie w tym samym momencie borówka jest analizowana w obu światłach. Nie trzeba kilka razy borówki przepuszczać przez sortownicę. Komputer rozpozna czy jest odpowiednio wybarwiona, czy nie jest uszkodzona, jaka jest jej twardość, jaka jest zawartość wody. Wiemy kiedy ta borówka zacznie się psuć. Dzięki tym informacjom możemy podjąć decyzję, czy może być transportowana na duże odległości czy nie. Sortownica do borówki ma około 800 kg wydajności - przyznaje Marek Wasilewski. 

Cena sortownicy do borówki zaczyna się od 158 tys. zł lub 263 tys. zł za następny bardziej wydajny model. 

Następną maszyną jest naważarka, która pakuje borówki w przedziale od 125 do 500 g. Naważarka ma dokładnie taką sama wydajność jak sortownica. Koszt naważarki to 138 tys. zł, zaś mniejszy model - 95 tys. zł. 

Na podaną cenę nie wliczają się podajniki, przenośniki czy kalibratory ponieważ jest to uzupełniane w zależności od potrzeb klienta.

- Tak jak w przypadku jabłek możemy modułowo rozbudowywać sortownicę. Dla początkujących małych gospodarstw borówkowych możemy zastosować same stoły - stół zasypowy, stół kalibrujący i stół inspekcyjny z automatyczną małą wagą na skrzyneczki. W tym momencie nie trzeba inwestować takich dużych pieniędzy a wraz z rozwojem gospodarstwa można rozbudowywać o sortownicę optyczną z podczerwienią lub o naważarkę, czy dodatkowe stoły kalibracyjne - tłumaczy rozmówca. 

Naważarka do borówki Green Sort / fot. sadyogrody.pl

Marek Wasilewski podkreśla, że firma stale się rozwija. - Rozbudowujemy z Uczelnią Krakowską nasz system wizyjny ponieważ jest innowatorski. Studenci i profesorowie będą nam pomagać w rozbudowie tego systemu. Będziemy mieć coraz większe możliwości, które zamierzamy rozwijać. Pomysłów i projektów mamy bardzo dużo dlatego tym bardziej doceniamy pomoc Uczelni Krakowskiej która chce nam wesprzeć w dalszych działaniach. Za dwa, trzy lata będziemy mieć o wiele więcej maszyn i rozwiązań dla producentów borówki - dodaje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI