×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Maliszewski: Zanim kupimy drzewka zastanówmy się co sadzić

Autor: www.sadyogrody.pl 25 listopada 2021 15:56

Maliszewski: Zanim kupimy drzewka zastanówmy się co sadzić Czym się kierować przy wyborze odmiany jabłoni?/ fot. sadyogrody

Jesteśmy w trakcie wielkiego kryzysu i przez to wielu sadowników podejmuje decyzję o modernizacji swoich sadów jabłoniowych. Kluczową decyzją jest wybór właściwej odmiany. Zanim kupimy drzewka zastanówmy się co sadzić - apeluje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Mirosław Maliszewski zwraca uwagę, że najpierw warto porozmawiać ze swoim  dotychczasowym odbiorcą i zapytać czym zamierza handlować w następnych latach. Warto też dokonać analizy rynku.

Na świecie dzisiaj handluje się głównie odmianami z grupy Gali, Red Deliciousa, Golden Deliciousa i Jonagoldów. Jabłka tych odmian stanowią największą część obrotu międzynarodowego i szybko się to nie zmieni.

Wybór odmiany jabłoni - czym się kierować?

- Na znaczeniu zyskują odmiany klubowe, szczególnie na bogatych rynkach Europy Zachodniej i innych bogatych krajach. Niestety mamy do nich ograniczony dostęp, a własnych jeszcze nie stworzyliśmy. Można jednak spróbować dostać się do takiego klubu i na jego rzecz produkować - podaje Maliszewski.

- W związku z modą na zdrową żywność będzie wzrastało (i to już widać) zapotrzebowanie na owoce bez pozostałości środków ochrony roślin i ekologiczne.  Jeśli nawet ich ceny nie będą rosły, to szybciej dostaną się na półkę sklepową w markecie niż owoce wyprodukowane metodami konwencjonalnymi. Myśląc o tym segmencie warto pomyśleć o odmianach odpornych na parcha jabłoni. Jest to też istotne z perspektywy postępującego wycofywania kolejnych substancji aktywnych - dodaje.

- Ostrożnie trzeba podchodzić do niesprawdzonych nowości, które mogą mieć np. nieakceptowany przez konsumentów lub odbiorców hurtowych rumieniec i wybarwienie zasadnicze skórki. Także na inne cechy - przestrzega.

Według niego, bezwzględnie trzeba brać pod uwagę co sadzą inni, a szczególnie kraje w których notuje się wysokie ceny: Francję, Niemcy i Włochy.

- Bez tej wiedzy jest duże prawdopodobieństwo, że popełnimy błąd. Jego skutki przyjdą w momencie rozpoczęcia owocowania i wówczas będzie już za późno. Pozostanie wówczas jedynie szukanie winnych i narzekanie. Pewnie zrzucimy wtedy, naszą złość na innych, zarzucając, że nie chcą tego od nas kupić, np. na firmy, grupy, Związek i innych. Albo użyjemy starego sprawdzonego zwrotu: „To wszystko jest zrobione po to, żeby zniszczyć polskiego sadownika." Unikajmy więc błędów w momencie sadzenia, a będzie nam łatwiej wtedy, kiedy będziemy zrywać owoce - mówi Mirosław Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI