Maliny tunelowe - jak łagodzić stres przechłodzenia?

Autor: Doradca Jagodowy 20 kwietnia 2022 08:19

Na wielu plantacjach maliny tunelowej obserwuje się uszkodzenia mrozowe oraz silny stres przechłodzenia- zarówno na pędach ubiegłorocznych jak i na tegorocznych przyrostach. W rejonie Czerwińska nad Wisłą, który z roku na rok staje się centrum uprawy tunelowej maliny, najmocniej ucierpiały pędy pozostawione na letni zbiór odmian Majestic oraz Mapema.

Najmniej uszkodzeń obserwuje się na odmianach Ovation i Enrosadira. Sprawcą uszkodzeń mrozowych najprawdopodobniej był gwałtowny spadek temperatury odnotowany 26 grudnia - w wielu rejonach Polski temperatura sadła wtedy nawet do minus 25°C. Skrajnie niekorzystny przebieg pogody tej wiosny, obfitujący w liczne i silne przymrozki, nie sprzyja procesom regeneracji tych zimowych uszkodzeń mrozowych i pogłębia stres przechłodzenia.

Brak stymulacji efektów przemrożenia może skutkować nieodpowiednim rozwojem pędów owocowych/ fot. Doradca Jagodowy

Przedwczesne wybijanie pąków kwiatostanowych na malinie - efekt uszkodzenia mrozowego i silnego przechłodzenia/ fot. Doradca Jagodowy

Wojna w Ukrainie zwiększy popyt na maliny z Polski?

Uszkodzenia mrozowe i stres przechłodzenia w uprawie maliny tunelowej – jak sobie radzić z tym problemem?

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek anomalii we wzroście i rozwoju, związanych z uszkodzeniami mrozowymi lub stresem przechłodzenia, należy zastosować intensywny program stymulujący regenerację, oparty na dobrych preparatach zawierających prekursory fitohormonów: Maxi-Grow w dawce 0,75-1,0 l na ha, Kinactiv Initial w dawce 1,0 l na ha, Shigeki w dawce 2,0 litr na ha, Valkiria 1,0-2,5 l na ha. Dopóki powierzchnia chłonna młodych liści i przyrostów jest niewystarczająca aby zapewnić optymalną absorpcję wymienione preparaty stymulujące należy stosować wraz z fertygacją - dodając do zbiornika „B” z nawozem wieloskładnikowym. W nawożeniu dokorzeniowym warto zwrócić szczególną uwagę na optymalizację żywienia fosforem i wapniem. Oba te pierwiastki pełnią istotne funkcje w procesach odbudowy i regeneracji tkanek przewodzących, uszkodzonych przez zimowe mrozy lub wiosenne przymrozki. Wraz z rozwojem masy liściowej preparaty stymulujące regenerację uszkodzeń mrozowych i niwelujące stres przechłodzenia należy również włączyć do zabiegów nalistnych – stosując je w oddzielnych zabiegach lub łącząc z zabiegami ochrony.

Stosując stymulację pozakorzeniową, oprócz wyżej wymienionych preparatów, warto sięgnąć po Asahi SL (0,6 l na ha) – sprawdzony preparat niwelujący ujemne skutki stresowe oraz budujący samoodporność roślin. Wsparciem dla roślin będzie również regularne stosowanie sprawdzonych preparatów aminokwasowych, np. TerraSorb Complex (0,5-1,5 litr na ha), Kaishi (1,0-2,0 litr na ha), Aminovital Power (0,5-1,0 kg na ha).

W przypadku uprawy maliny owocującej na pędach tegorocznych kwestia uszkodzeń przemrożeń jest prostsza – pędy z uszkodzeniami należy wyeliminować podczas przerywki. Z zabiegiem tym nie należy zwlekać, aby nie opóźniać wyrastania nowych pędów bez uszkodzeń mrozowych. Oczywiście w sytuacjach stresowych wywołanych przez czynniki atmosferyczne należy również zastosować opisany powyżej harmonogram biostymulacji.

Wybijanie pędów z pąków zapasowych świadczy o przemrożeniu pąka głównego/ fot. Doradca Jagodowy

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI