×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Maliny Delniwa - na plantacje i do tunelu (wywiad)

Autor: Albert Katana 31 maja 2021 11:10

Maliny Delniwa - na plantacje i do tunelu (wywiad) Rozmawiamy o zaletach malin odmiany Delniwa; fot. shutterstock.com

- Malina odmiany Delniwa wydaje się być odmianą odporną na choroby i stosunkowo łatwą w uprawie, dlatego idealnie sprawdzi się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na plantacji czy w tunelu - mówi w wywiadzie dla www.sadyogrody.pl, Agnieszka Markiewicz-Januszewska ze Szkółki Markiewicz.

  • Nową polską odmianą maliny wyhodowanej w grupie Niwa jest Delniwa. Odmianę wyhodowała dr Agnieszka Orzeł.
  • Owoce są bardzo duże, zwarte, jędrne i trwałe. Malina Delniwa jest odmianą powtarzającą owocowanie.
  • Klienci, którzy zakupili sadzonki na próbę, do przetestowania, w następnym roku powiększają plantację, co potwierdza opinię o wysokich walorach tej odmiany.

Na stronie internetowej Szkółki Markiewicz w oczy rzuca się przede wszystkim oferta sadzonki maliny Delniwa, doniczkowane. Dlaczego właśnie tę odmianę promujecie?

Skupiliśmy się wyłącznie na tej odmianie, ponieważ jej największym atutem jest fantastyczny smak owoców. Ponadto owoce są bardzo duże, zwarte, jędrne i trwałe. Malina Delniwa jest odmianą powtarzającą owocowanie, co oznacza, że po zbiorach w październiku kosi się wszystkie pędy i następnego roku wyrastają nowe pędy, które będą owocować. Podobnie jak maliny Polka czy Polana, Delniwa owocuje od sierpnia do przymrozków, jest jednak wcześniejsza niż wspomniane starsze odmiany. Delniwa wydaje się być odmianą odporną na choroby i stosunkowo łatwą w uprawie, dlatego idealnie sprawdzi się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na plantacji czy w tunelu. Pędy Delniwy są praktycznie bezkolcowe.

Ceny malin kształtują się co roku na relatywnie wysokim poziomie. Czy zainteresowanie kupnem sadzonek wzrasta rok do roku?  

Zauważyliśmy, że klienci, którzy zakupili sadzonki na próbę, do przetestowania, w następnym roku powiększają plantację, co potwierdza naszą opinię o wysokich walorach tej odmiany.

Oprócz sadzonek malin Szkółka oferuje również sadzonki truskawki, poziomki, jeżyny, borówki, jagody kamczackiej, porzeczki czarnej i czerwonej oraz agrestu, ale specjalizujecie się tylko w truskawkach, malinach i jeżynach, prawda? Które z tych sadzonek dominują w waszej produkcji i dlaczego?

Naszym sztandarowym produktem są niezmiennie sadzonki i owoce truskawek. Z tego słyniemy i na tym się skupiamy od chwili powstania naszej szkółki, czyli od 1981. Mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie. Jesteśmy też najstarszą szkółką wysyłkową w Polsce, która jako pierwsza rozpoczęła sprzedaż przez internet. Obecnie naszymi klientami są głównie działkowcy i niewielcy plantatorzy. Przykładamy dużą wagę do jakości obsługi każdego klienta. Zwracamy uwagę nie tylko na jakość oferowanych produktów, ale także na dobry kontakt z klientami oraz terminowość i jakość dostaw, co w obliczu przeciążenia firm kurierskich w czasie covidu stanowi spore wyzwanie. Prowadzimy głównie sprzedaż wysyłkową na terenie Polski, ale swoje sadzonki dostarczamy także do innych krajów UE. Niestety, nadal firmy kurierskie niechętnie podejmują współpracę w zakresie dostaw roślin, co bardzo utrudnia pracę i bardzo podnosi koszty wysyłki, gdyż rośliny na czas transportu muszą być dodatkowo zabezpieczane.

Czy jest duże zainteresowanie sadzonkami pozostałych roślin?

Poza truskawkami dużym zainteresowaniem cieszą się poziomki, borówki oraz jeżyny. Coraz więcej działkowców pragnie mieć własne źródło sprawdzonych owoców. Najczęściej pytają o gatunki o słodkich owocach dla dzieci i wnuków.

Czy w ekologii upatrujecie Państwo przyszłość Szkółki Markiewicz?

Jesteśmy wielkimi zwolennikami naturalnych metod upraw i w ogóle wszystkiemu co bliskie naturze, niekoniecznie musi być to z certyfikatem eko. Od dawna wiadomo, że produkty eko - eko nierówne. Ponieważ sprzedajemy także owoce truskawek, w naszym gospodarstwie od wielu lat nie korzysta się np. z glifosatu. Poza tym nasze plantacje owocujące są uprawiane wg metod integrowanej produkcji, co oznacza minimalne użycie środków ochrony roślin. Korzystamy także ze sprawdzonych biologicznych preparatów ochronnych. Nasze owoce są badane pod kątem pozostałości środków ochrony roślin. Mamy jedno źródło owoców: cała nasza rodzina jak i nasi klienci spożywają owoce z tej samej plantacji.

Dziękuję za rozmowę.

Materiał szkółkarski - sprawdź ofertę na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI