
Wraz z końcem czerwca wzrasta zagrożenie ze strony mączniaka rzekomego w uprawie dyniowatych, zwłaszcza w przypadku odmian podatnych. Rozwojowi tej choroby sprzyja ciepło oraz wysoka wilgotność powietrza.
Mączniak rzekomy dyniowatych uwidacznia się na roślinach zwykle w trzeciej dekadzie czerwca lub na początku lipca. Stopień nasilenia patogenu jest zależny od lokalizacji plantacji i przebiegu pogody. Na górnej stronie porażonych liści pojawiają się oliwkowożółte kanciaste plamy ograniczone nerwami.
Deszcze z ostatnich dni i ciepło sprzyja rozwojowi Pseudoperonospora cubensis, sprawcy mączniaka rzekomego dyniowatych. Długie zwilżenie liści powoduje, że od spodu na porażonej tkance pojawiają się brunatno-fioletowe zarodniki konidialne. Plamy stają się żółtawe i brązowieją, po czym następuje zasychanie liści i zamieranie całych roślin.
Uprawy polowe należy kontrolować pod kątem zdrowotności (przynajmniej raz w tygodniu) oraz ocenić stopień zagrożenia ze strony mączniaka, na podstawie procentowej powierzchni porażenia liści. Do rozpoznania pobiera się 50 liści z 4-5 różnych części plantacji.
W razie konieczności pod koniec czerwca / w lipcu należy rozpocząć ochronę chemiczną zgodnie z zaleceniami programu ochrony roślin warzywnych ( i kontynuować opryski w odstępach 7- 10 dni aż do zakończenia zbiorów z zachowaniem okresów karencji).
Środki do produkcji - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,72 -0,03%
GBP
5,34 -0,33%
USD
4,35 -0,57%
ON
7,01 -9 gr
LPG
3,16 -2 gr