×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mączniak rzekomy dyniowatych - widoczne porażenie na roślinach

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lipca 2021 12:27

Mączniak rzekomy dyniowatych - widoczne porażenie na roślinach Wzrasta zagrożenie ze strony mączniaka rzekomego w uprawie ogórka/ fot. shutterstock

Wraz z końcem czerwca wzrasta zagrożenie ze strony mączniaka rzekomego w uprawie dyniowatych, zwłaszcza w przypadku odmian podatnych.  Rozwojowi tej choroby sprzyja ciepło oraz wysoka wilgotność powietrza.

Mączniak rzekomy dyniowatych uwidacznia się na roślinach zwykle w trzeciej dekadzie czerwca lub na początku lipca. Stopień nasilenia patogenu jest zależny  od lokalizacji plantacji  i przebiegu pogody. Na górnej stronie porażonych liści  pojawiają się oliwkowożółte kanciaste plamy ograniczone nerwami.

Mączniak rzekomy dyniowatych zagraża plantacjom ogórka

Deszcze z ostatnich dni i ciepło sprzyja rozwojowi Pseudoperonospora cubensis, sprawcy mączniaka rzekomego dyniowatych. Długie zwilżenie liści powoduje, że od spodu na porażonej tkance pojawiają się brunatno-fioletowe zarodniki konidialne. Plamy stają się żółtawe i brązowieją, po czym następuje zasychanie liści i zamieranie całych roślin.

Uprawy polowe należy kontrolować pod kątem zdrowotności (przynajmniej raz w tygodniu) oraz ocenić stopień zagrożenia ze strony mączniaka,  na podstawie procentowej powierzchni porażenia liści. Do rozpoznania pobiera się 50 liści z 4-5 różnych  części plantacji.

W razie konieczności pod koniec czerwca / w lipcu należy rozpocząć ochronę chemiczną zgodnie z zaleceniami programu ochrony roślin warzywnych ( i kontynuować opryski w odstępach 7- 10 dni aż do zakończenia zbiorów z zachowaniem okresów karencji). 

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI