Mączniak rzekomy cebuli - jak chronić plantację przed tą chorobą?Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl - 03 czerwca 2015 13:19


Mączniak rzekomy jest groźną chorobą, często występującą na plantacjach cebuli uprawianej z dymki, ozimej bądź siedmiolatki. Czynnikiem chorobotwórczym jest grzyb Peronospora destructor.

Peronospora destructor szybko rozprzestrzenia się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Jednak największy rozwój choroby może nastąpić w okresie występowania mgieł, a także rosy na liściach. W korzystnych warunkach mączniak rzekomy (przy braku prawidłowej ochrony) może spowodować całkowite zamieranie cebuli, co powoduje znaczne straty w plonie.

Grzyb ten zimuje w postaci grzybni w mięsistych łuskach cebul - stanowiąc pierwotne źródło infekcji. W okresie wiosennym rośliny wyrastają już z objawami porażenia. Pod koniec maja na liściach widoczny jest białoszary nalot grzyba. W ciągu kolejnych (3-4) dni Peronospora destructor rozprzestrzenia się niemal na całą powierzchnię roślin.

Plantacje cebuli powinny być zlokalizowane na stanowiskach przewiewnych, oddalonych od zbiorników wodnych, a także zadrzewień. Również niekorzystne są tereny, gdzie długo utrzymują się poranne mgły. 

Ponadto z uprawy powinno się regularnie usuwać rośliny z objawami porażenia przez grzyb Peronospora destructor . Zwalczanie chemiczne należy rozpocząć po lustracji uprawy. Do ochrony przed mączniakiem można zastosować preparaty, m.in. Amistar 250 SC, Curzate M 72,5 WP, Midlex 711 WG lub Signum 33 WG. W celu skutecznej ochrony konieczne jest równomierne pokrycie całej powierzchni rośliny cieczą użytkową.