Mączniak jabłoni - konieczna większa uwaga w zwalczaniu

Autor: www.sadyogrody.pl 20 czerwca 2022 15:06

Mączniak jabłoni - konieczna większa uwaga w zwalczaniu Mączniak jabłoni- brak deszczu sprzyja wysiewowi zarodników/ fot. materiały własne

Miniony bardzo ciepły i suchy weekend sprzyjał wysiewowi zarodników konidialnych grzyba odpowiedzialnego za mączniaka jabłoni.

Mączniak jabłoni - jaka sytuacja w sadach? 

Sucha i gorąca pogoda sprzyja rozwojowi silnych infekcji wtórnych mączniaka. Miniony weekend był bardzo suchy i upalny stwarzając idealne warunki dla wysiewu zarodników konidialnych tego grzyba. Wprawdzie prognozy na początek tygodnia pokazują opady deszczu, to druga część tygodnia ponownie zapowiada się sucho i ciepło, dlatego warto kontynuować ochronę przed mączniakiem jabłoni.

W kwaterach z wysoka presją mączniaka oraz w przypadku odmian wrażliwszych jak Idared czy Prince zaleca się prowadzenie dalsej ochrony w postaci zabiegów co 7–10 dni po przeanalizowaniu swojego dotychczasowego programu ochrony. 

Należy pamiętać, że produktów z jednej grupy nie należy stosować częściej niż 2-krotnie w sezonie. Na rynku dostępne jest szerokie spektrum zarejestrowanych preparatów mączniakobójczych, dlatego koniecznym jest sprawdzenie jakie preparaty do tej pory zostały zastosowane w sadzie przeciwko mączniakowi. W ochronie stosuje się preparaty takie jak Kendo czy Talius Sad.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI