Mączniak jabłoni (Podosphaera leucotricha), podobnie jak parch, jest powodowany przez zarodniki grzybów. Jednak w odróżnieniu od Venturia Inaequalis, mączniak najsilniej rozprzestrzenia się podczas suchej pogody.

Wiosną młodej, wrażliwej tkanki jest bardzo wiele na drzewach. Problemy potęguje brak silnych mrozów podczas zim, co powoduje wzrost źródła infekcji. Szczególnie groźna sytuacja panuje w kwaterach odmian podatnych (np. Idared) oraz w młodych sadach.

Jak podejść do zwalczania mączniaka jabłoni?

W kwestii ochrony chemicznej nie pozostaje nic poza regularnym zwalczaniem choroby. Standardowo pierwsze opryski przeciwko mączniakowi wykonuje się preparatami siarkowymi od fazy zielonego do różowego pąka. Na początku kwitnienia przychodzi czas na zabieg preparatem układowym (nie powinno się już wówczas stosować siarki), który powinien zostać powtórzony po kwitnieniu, po ok 10 – 14 dniach.

W przypadku wyższej presji choroby, na kwaterach odmian podatnych i w młodych sadach w przypadku występowania korzystnych warunków rozwoju mączniaka trzeba kontynuować ochronę chemiczną powtarzając opryski co 10 – 14 dni. Ważne, aby zachować rotację preparatów i starać się wykonywać 1 do maksymalnie 2 zabiegów środkami z jednej grupy chemicznej. W tym celu wybierając preparat do kolejnego zabiegu należy uwzględnić używane już środki do zwalczania zarówno mączniaka jak i parcha jabłoni. 

W fazie od różowego pąka kwiatowego, przy wysokiej presji mączniaka, do programów ochrony jabłoni warto włączyć preparaty strobilurynowe, wykazujące dłuższe działanie ochronne niż środki siarkowe.

Po kwitnieniu do programu ochrony warto włączyć fungicydy układowe z grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI). Po okresie kwitnienia kluczowe jest ograniczenie źródła infekcji wtórnych, a więc zarodnikowania grzyba. Dobrym i długim działaniem ograniczającym zarodnikowanie grzyba charakteryzują się fungicydy fenyloacetamidowe oraz pirymidynowe, które wraz z preparatami z grupy inhibitorów biosyntezy ergosterolu (IBE) oraz strobilurynowymi umożliwiają przemienne stosowanie fungicydów w programach chemicznej ochrony jabłoni.

Walka z mączniakiem jabłoni - ważna agrotechnika

Ważnym elementem ochrony jest wycinanie porażonych pędów. W ten sposób znacznie można obniżyć źródło zarodników choroby. Wycięte pędy powinny zostać zebrane z sadu i spalone – pozostawione pod drzewami nadal będą stanowiły źródło infekcji. Duże znaczenie ma też poprawna agrotechnika, a więc kontrola wzrostu roślin. Pędy rosnące przez całe lato stanowią „podatny grunt” do rozwoju nie tylko mączniaka, ale także parcha czy mszyc, a w efekcie jeszcze większy potencjał infekcyjny na kolejny sezon.