Lustracja w sadzie- w jakiej fazie pąki Idareda?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 marca 2021 10:58

Lustracja w sadzie- w jakiej fazie pąki Idareda? Obecna wegetacja jeszcze nie ruszyła na dobre, co widoczne jest przy lustracji w sadzie/ fot. sadyogrody.pl

Na taką zimę jak tę, którą mieliśmy w lutym, czekaliśmy kilka lat. Pierwsze dni kalendarzowej wiosny także były zimne. Obecna wegetacja jeszcze nie ruszyła na dobre, co widoczne jest przy lustracji w sadzie - pąki są lekko nabrzmiałe ale jeszcze względnie w stanie spoczynku.

Zima w naszej strefie klimatycznej ma istotne znaczenie dla funkcjonowania przyrody oraz rolnictwa. Na zdjęciach widzimy pąki Idareda. Zimna pogoda wyhamowała wegetację co jest niezmierne ważne dla sadowników, którzy nadal są w trakcie zimowego cięcia.

Tegoroczna zima obfitowała w opady śniegu. Obecność pokrywy śnieżnej, która topniejąc, jest nieocenionym źródłem zasilającym wody podziemne, ma duży wpływ na ogólne zasoby wodne dla roślin. W roku ubiegłym mieliśmy symboliczne opady śniegu a ciepła wiosna rozpoczęła się dużo wcześniej niż obecna, tym samym rozwój pąków był na znacznie wyższym poziomie.

Zdjęcia z 25.03/ fot. sadyogrody.pl

Z suszą mamy do czynienia w zasadzie każdego roku- tak było w ubiegłym. Na początku kwietnia aż 42 stacje mierzące przepływ wód w rzekach wykazały stan poniżej normy. Eksperci notowali największą wiosenną suszę hydrologiczną  w historii. W tym roku sadownicy mogą być póki co spokojni. Obecnie rośliny mają wystarczająco dużo wilgoci, więc w okres wegetacji wchodzą w dobrych warunkach.

Jednak zgodnie z najbliższymi prognozami pogoda ma się znacznie ocieplić. W przyszłym tygodniu termometry mogą pokazać nawet 18 stopni. Ociepleniu mają także towarzyszyć opady deszczu a to z pewnością przyspieszy wegetację i rozwój pąków. W związku z ociepleniem wskazanym będzie wykonanie zabiegów miedziowych w sadach jabłoniowych, aby zabezpieczyć drzewa przed grzybami wywołującymi choroby kory i drewna.

Zdjęcia z 25.03/ fot. sadyogrody.pl

 

Zdjęcia z 25.03/ fot. sadyogrody.pl

 

Zdjęcia z 25.03/ fot. sadyogrody.pl

 

Zdjęcia z 25.03/ fot. sadyogrody.pl

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI