Ligol Red ma szanse wejść do pierwszej trójki odmian jabłoni w Polsce?

Autor: www.sadyogrody.pl/ inhort 10 marca 2021 08:33

Ligol Red ma szanse wejść do pierwszej trójki odmian jabłoni w Polsce? Owoce odmiany Ligol Red/ fot. materiały Instytutu Ogrodnictwa

Według danych GUS odmiana ‘Ligol’ pod względem powierzchni uprawy, znajduje się na bardzo wysokim – 5 miejscu w Polsce. Wdrożenie do towarowej produkcji czerwonego sportu – ‘Ligol Red’, który znacznie podnosi walory wizualne odmiany, ma szansę w niedalekiej przyszłości na wejście do pierwszej „trójki” odmian jabłoni produkowanych w naszym kraju.

Odmiana ‘Ligol Red’ posiada wszystkie cechy pozwalające na zwiększenie opłacalności i konkurencyjności produkcji jabłek w Polsce oraz lepsze zaopatrzenie rynku w wysokiej jakości owoce deserowe.

Od kilku lat obserwuje się duże zainteresowanie uprawą odmiany ‘Ligol Red’. Jest dobrze przystosowana do warunków klimatycznych Polski, dobrze znosi mroźne zimy. Sadownicy poszukują wysokiej jakości drzewek odmiany ‘Ligol Red’ na podkładkach karłowych, pozwalających na zakładanie intensywnych sadów towarowych z obsadą 2500–4000 drzew na 1 ha.

Owoce odmiany Ligol Red/ fot. inhort

Jabłka odmiany ‘Ligol Red’ mają dużą szansę stać się towarem eksportowym na rynki zagraniczne. Jest to odmiana zimowa, przydatna do sadów intensywnych. Z punktu widzenia sadownika zaletą jest to, że jabłka ‘Ligol Red’ bardzo dobrze się przechowują zarówno w zwykłej chłodni (do końca marca), jak i w chłodni z KA (podobnie jak ‘Ligol’).

Wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa odmiana jabłoni ‘Ligol Red’ jest intensywnie rozmnażana przez uprawnione gospodarstwa szkółkarskie w oparciu o zawarte umowy licencyjne i sublicencyjne. Drzewka tej odmiany są już powszechnie dostępne w Polsce. Liczba zawieranych umów sublicencyjnych w latach 2016−2020 świadczy o ogromnym zainteresowaniu polskich szkółkarzy i sadowników tą odmianą.

Odmiana chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 02.03.2042 r.

Hodowcy odmiany ‘Ligol Red’ uhonorowani przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

W uznaniu dla wybitnych osiągnięć we wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne i społeczne, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2020 roku przyznał nagrodę oraz wyróżnienia czterem zespołom autorskim z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jedną z nagród za „Wytworzenie materiału elitarnego i wdrożenie do uprawy towarowej w Polsce kwalifikowanego materiału odmiany jabłoni ‘Ligol Red’ hodowli Instytutu Ogrodnictwa” uhonorowano zespół, w którego skład wchodzą dr inż. Mariusz Lewandowski (IO-PIB) prof. dr hab. Edward Żurawicz (IO-PIB), Krzysztof Strojny (IO-PIB), dr inż. Paweł Bielicki (OEMS Prusy) oraz mgr inż. Maciej Teodorczyk (OEMS Prusy).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI