Landini Rex4 Electra- hybrydowy ciągnik sadowniczy

$data.author.description Autor: farmer.pl 02 listopada 2021 10:32

Landini Rex4 Electra- hybrydowy ciągnik sadowniczy Landini Rex4 Electra- hybrydowy ciągnik sadowniczy/ fot. Landini

Inżynierowie Argo Tractors w ciągniku Landini Rex4 Electra zamiast mechanicznego przedniego napędu umieścili dwa niezależne silniki elektryczne napędzające oba przednie koła, rezygnując tym samym z mechanicznej transmisji mocy ze skrzyni na przednią oś.

W odróżnieniu od silnika spalinowego, który żeby osiągnąć właściwy moment obrotowy, musi się rozpędzić do odpowiednich obrotów, silnik elektryczny rozwija maksymalny moment już właściwie od pierwszej chwili po przyłożeniu napięcia.

Do napędu elektrycznych silników przedniej osi potrzebny jest oczywiście prąd i to w sporych dawkach. Sam standardowy akumulator tu nie wystarczy, ale zastosowana w Rex4 Electra bateria litowych ogniw dostarczających prąd do silników już tak. Ogniwa te ładowane są zarówno z generatora, jak i z rekuperacji energii wytwarzanej podczas hamowania czy zwalniania ciągnika. Taki obieg energii w pojeździe znany jest i stosowany od lat w samochodach hybrydowych, gdzie bezawaryjnie sprawdza się w milionach wyprodukowanych aut.

Sam generator, i tu nie będzie niespodzianki, napędzany jest silnikiem diesla o mocy 110 KM. Jego moc przekazywana jest już “klasycznie” na skrzynię biegów powershift z elektrohydraulicznym rewersem, a następnie na tylne koła.

Rex4 Electra - połączenie silnika klasycznego z elektrycznym

Jaki jest więc ten ciągnik? Z jednej strony (z tyłu) normalny, ponieważ klasyczny napęd silnikiem diesla przez przekładnię przekazywany jest na tylne koła. Z drugiej strony (z przodu) napęd generowany jest z silników elektrycznych i napędza przednie koła.

Landini Rex4 Electra jest jak mityczna hybryda łącząca dwa różne gatunki w jednym ciele, a w tym przypadku dwa systemy napędu w jednym ciągniku.

Więcej na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI