Kwitnienie truskawek - czym zwalczać szarą pleśń i antraknozę?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 03 maja 2021 13:06

Kwitnienie truskawek - czym zwalczać szarą pleśń i antraknozę? Kluczowym terminem w ochronie truskawki jest okres kwitnienia/ fot, materiały prasowe

Kluczowym terminem w ochronie truskawki jest okres kwitnienia i dojrzewania owoców. To właśnie w tym czasie rośliny są wyjątkowo narażone na porażenie grzybami powodującymi najgroźniejsze choroby truskawki: szarą pleśń i antraknozę. Czym je zwalczać skutecznie i bezpiecznie dla środowiska oraz konsumentów?

  • W okresie kwitnienia i dojrzewania owoców na plantacjach truskawek dominują dwie choroby: antraknoza oraz szara pleśń
  • Obydwie z wyżej wymienionych chorób powodują bardzo duże straty w plonie handlowym
  • W maju i czerwcu przy tzw. przekropnej pogodzie można się spodziewać intensywnego rozwoju tych chorób  na plantacjach

Choroby truskawki zwalczaj wcześnie

Niezwykle istotne w ochronie fungicydowej truskawki jest wczesne rozpoznanie choroby i niemal natychmiastowe przeprowadzenie zabiegów. Niestety, często jest to niemal niewykonalne. Rolnik nie jest w stanie tzw. „gołym okiem” ocenić, czy infekcja na plantacji już wystąpiła czy nie. Dlatego lepiej jest wykonać zabiegi profilaktycznie, obserwując przebieg pogody oraz fazę rozwojową truskawki.

W okresie kwitnienia i dojrzewania owoców dominują dwie choroby: antraknoza oraz szara pleśń. W obydwu przypadkach sprzyjającymi warunkami do ich rozwoju jest wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność. W maju i czerwcu przy tzw. przekropnej pogodzie możemy się więc spodziewać ich intensywnego rozwoju na plantacjach.

Obydwie z wyżej wymienionych chorób powodują bardzo duże straty w plonie handlowym. Aby więc skutecznie zapobiegać porażeniu owoców, zabiegi muszą być wykonywane znacznie wcześniej, czyli w okresie kwitnienia.

Antraknoza truskawki - objawy

Antraknoza może atakować wszystkie nadziemne części rośliny: liście, kwiaty i owoce. W przypadku liści, powoduje ich więdnięcie i zamieranie. Jeśli wystąpi na kwiatach i zawiązkach owoców – zaczną one brunatnieć, a potem zamierać.

W sytuacji, gdy porażone zostaną owoce, pojawiają się na nich charakterystyczne, wklęsłe, brunatno-brązowe plamy. Oczywiście, objawy tej choroby na owocach dyskwalifikują je ze sprzedaży na cele konsumpcyjne. Dlatego należy ją zwalczać, zanim jeszcze zaatakuje owoce – przy pierwszych objawach występujących na liściach.

Szara pleśń na truskawkach – najgroźniejsza

- Drugą i znacznie groźniejszą chorobą grzybową na plantacjach truskawki jest szara pleśń. Występuje ona też w uprawie wielu innych gatunków: warzyw, owoców, czy upraw rolniczych – podkreśla Marcin Kanownik, menedżer ds. upraw rolniczych Innvigo.

Pierwsze objawy szarej pleśni pojawiają się na kwiatach, powodując ich brunatnienie, a w konsekwencji - zamieranie. Jest to kluczowy moment w ochronie przeciw tej chorobie. Niestety, rozpoznanie objawów w ich początkowej fazie jest wyjątkowo trudne. Z kolei jeżeli nie wykonamy zabiegów fungicydowych w tym czasie, może dojść do porażenia owoców przez szarą pleśń.

Owoce truskawki z objawami szarej pleśni/ fot. materiały prasowe

Objawy są tu bardzo charakterystyczne i łatwe do zdiagnozowania: owoce są pokryte charakterystyczną białą pylącą grzybnią i nawet przy ich poruszeniu, nalot może się przenosić na kolejne owoce. Co ważne, kiedy owoce zostaną porażone, na ochronę fungicydową jest już za późno. Zabieg trzeba wykonać przy pierwszych objawach, które pojawią się na kwiatach. Nie jest to jednak łatwe do zaobserwowania (podobnie jak w przypadku antraknozy), dlatego zazwyczaj rolnicy decydują się na przeprowadzenie zabiegów zapobiegawczo.

Technologia ochrony – kluczowe czynniki

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI