Kwitnienie i zawiązywanie jabłoni - jaka strategia nawożenia azotem?

Autor: www.sadyogrody.pl 20 maja 2021 09:40

Kwitnienie i zawiązywanie jabłoni - jaka strategia nawożenia azotem? W maju zasilamy jabłonie dodatkową dawką azotu/ fot. sadyogrody (pp)

Krótko po kwitnieniu stosujemy zbilansowane nawożenie niewielkimi dawkami azotu, dopasowane do siły wzrostu roślin i spodziewanego plonu.

Podstawowe nawożenie azotowe i potasowe powinno zostać wykonane na początku wegetacji w sadach. Teraz można zastosować jedynie uzupełniające zasilenie drzew w niezbędne składniki pokarmowe.

Nawożenie jabłoni w maju 2021 - dodatkowa dawka azotu

Nie należy przystępować do nawożenia azotem schematycznie, gdyż podanie zbyt dużej ilości nawozów w obecnym czasie spowoduje zbyt silny wzrost drzew i wszystkie negatywne konsekwencje z tym związane, tj. gorsze wybarwienie, wyższa presja chorób i szkodników, które będą rozwijały się na niekończących wzrostu pędach i młodych liściach, konieczność silniejszego cięcia zimą i mniejsza ilość pąków kwiatowych na przyszły rok.

Aby uniknąć tych efektów, stosujemy zbilansowane nawożenie niewielkimi dawkami, dopasowane do siły wzrostu roślin i spodziewanego plonu.

Dodatkowe nawożenie azotem krótko po kwitnieniu wykonujemy przede wszystkim w sadach z bardzo dobrym zawiązaniem owoców, u odmian diploidalnych (Idared, Gala, Szampion, Golden i inne) rosnących na podkładkach karłowych i super – karłowych. Warto podać wówczas niewielką dawkę 10 – 15 kg azotu (w czystej postaci) na ha. Nawożenie to stosujemy wyłącznie w kwaterach z w pełni wyrośniętymi drzewami, 3- letnich lub starszych. Dodatkowy azot aplikujemy wyłącznie w pasy herbicydowe, stosując saletrzaną formę składnika. Dobrym wyborem będzie saletra wapniowa, również z dodatkiem boru.

Forma azotu – szybko działająca azotanowa – będzie odpowiednia. Nie wskazane jest w tym okresie stosowanie innych nawozów, zawierających azot amonowy, ani amidowy. Jego działanie zostanie niepotrzebnie przedłużone, a jony amonowe ograniczają dostępność wapnia w glebie.

Nie podajemy dodatkowego azotu w sadach na silniejszych podkładkach i w kwaterach z odmianami triploidalnymi

Nie stosujemy nawożenia w sadach odmian triploidalnych (Jonagoldy, Mutsu, Boskoop), a także u pozostałych odmian na podkładkach karłowych, jednak cechujących się zbyt silnym wzrostem lub słabo plonujących. Nie nawozimy także sadów na podkładkach półkarłowych i silnie rosnących. Dodatkowy azot nie powinien być podawany tam, gdzie zachodzi konieczność stosowania Regalisu celem poprawy zawiązania lub ograniczenia długości pędów.

 

Bogata oferta nawozów na www.gieldarolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI