Kwiaty cebulowe - jakie gatunki warto posadzić jesienią?Artykuł promocyjny dostarczony przez cebule-kwiatowe.pl - 10 października 2019 14:57


Posadzone jesienią, wiosną wspaniale ozdobią ogród. Przedstawiamy grupę najpiękniejszych roślin cebulowych, dzięki którym nasze rabaty już od marca zacznie pokrywać kolorowa mozaika kwiatów.

Tulipany - najpopularniejsze kwiaty naszych ogrodów
Są to najczęściej uprawiane w świecie rośliny ozdobne, hodowane w Europie od końca XVI w. Ich rodzina jest ogromna. Mamy ok. 120 gatunków i ponad 15 tysięcy odmian i mutacji tulipanów, przy czym ciągle powstają nowe. Ogrodnicy z grubsza podzielili wszystkie na 15 grup, biorąc pod uwagę wielkość i kształt kwiatów, ich barwę, porę kwitnienia. Są wśród nich tulipany pojedyncze, z sześcioma płatkami, i pełne o większej ich liczbie. Są tulipany Triumph o kwiatach w formie kubka i mieszańce Darwina, których błyszczące płatki stulają się na kształt jajka. Do najpiękniejszych należą odmiany fryzowane i papuzie o wystrzępionych, rozwichrzonych płatkach, a także tulipany Rembrandta pokryte pstrokatymi smugami. Równie niezwykła jest odmiana Viridiflora o płatkach zielonych. Liczną i atrakcyjną grupę stanowią tulipany botaniczne - niewysokie, o drobnych liściach, za to nieproporcjonalnie dużych kwiatach w czystych barwach.

Lilie - ideał ogrodowej elegancji
Uprawiane są już od starożytności i nieprzerwanie budzą zachwyt, zajmując mocne miejsce nie tylko w naszych ogrodach, lecz także w kulturze. Wiązano je z wierzeniami, wpisywano w herby miast i królestw, przypisywano bogatą symbolikę. A to wszystko dzięki majestatycznym, królewskim, pachnącym kwiatom, które dla wielu nie mają konkurencji w świecie roślin. Dziś odmian lilii hodowlanych mamy kilka tysięcy, które podzielono na kilka podstawowych grup. Najpopularniejsze są lilie azjatyckie o kwiatach w czystych barwach, odporne i wytrzymałe na mróz.

Inną grupą są odmiany trąbkowe, wysokie i smukłe, o pachnących kwiatach w kształcie wydłużonych kielichów. Są także lilie orientalne, delikatne i wymagające, w naszych warunkach uprawiane w szklarniach. Ostatnim sukcesem hodowców są lilie drzewiaste (tzw. orienpety), będące krzyżówką odmian trąbkowych i orientalnych. Rozwijają ogromne, pachnące kwiaty i rozkrzewiają się w imponujące drzewka, sięgające nawet 2,5 m. W dodatku świetnie znoszą mrozy i mają niewielkie wymagania uprawowe. Nic dziwnego, że coraz ich więcej w naszych ogrodach.

Narcyzy - słoneczne bukiety kwietniowych rabat
Rozwijają się już w końcu marca i aż do maja zdobią ogród, często urzekająco pachnąc. Mają charakterystyczne kwiaty składające się z płatków zewnętrznych i z wewnętrznego przykoronka w kształcie trąbki. Najróżniejsze warianty tego kształtu odnajdziemy w tysiącach wielokolorowych odmian, bo oprócz tradycyjnie białych i żółtych, są także narcyzy w odcieniach różu, pomarańczu czy dwukolorowe kombinacje.

Najpopularniejsze narcyzy trąbkowe mają sześć płatków i dłuższe od nich, rurkowate przykoronki - to właśnie do tej grupy należą powszechne w naszych ogrodach żonkile. Za jedne z piękniejszych uchodzą narcyzy pełne o okazałych kwiatach, z dużą liczbą płatków. Efektowne są mieszańce wielokwiatowe Triandrus i Tazetta, których pędy zdobi po kilka kwiatów, w dodatku słodko pachnących. Wyjątkowo atrakcyjne są odmiany o rozszczepionym przykoronku, których kwiatostany przypominają storczyki.

Krokusy - pierwsze zwiastuny wiosny
Wychylają się spod topniejącego śniegu w marcu, kiedy ziemia ledwie zaczyna rozmarzać. Krokusy, które w naturze pokrywają kobiercami górskie polany, chętnie sadzimy w przydomowych ogrodach. Większość gatunków ma kwiaty w jednym kolorze - białym, fioletowym, liliowym, lawendowym, purpurowym albo żółtym. Ale zdarzają się też odmiany o płatkach ozdobionych kontrastowym rysunkiem.

Najpopularniejszym gatunkiem jest krokus wiosenny i to jego wielkokwiatowe odmiany (o płatkach białych i we wszystkich odcieniach fioletu) zazwyczaj sadzimy w ogrodach. Żółte z kolei są kwiaty krokusów płowych i złotych. Krokusy powszechnie kojarzymy z wiosną, ale są wśród nich także jesienne, które zakwitają we wrześniu i październiku. Błękitno-liliowe świetnie komponują się z kolorami jesiennych rabat. Pamiętajmy tylko, by posadzić je trochę wcześniej niż wiosennych kuzynów, czyli w sierpniu, bo muszą zdążyć się ukorzenić do czasu kwitnienia.

Allium (czosnek ozdobny) - efektowne pompony na grządkach
Posadzone w większych grupach, natychmiast przyciągają wzrok formą niezwykłych kwiatostanów. Mają kształt doskonałych kul, złożonych z drobnych, gwiaździstych kwiatków w odcieniach lila, rzadziej bieli, osadzonych na prostych łodygach. Rozwijają się w końcu maja i kwitną długo, aż do sierpnia.

Możemy wybierać spośród wielu odmian tych roślin - miniaturek nadających się do skalniaków, ale także prawdziwych gigantów. Prym w rodzinie olbrzymów wiedzie czosnek Ambasador o łodydze sięgającej 1,5 m, zakończonej imponującą fioletową kulą. Niewiele mniejszy jest kwitnący na biało Mount Everest i liliowy Gladiator, który zakwita najszybciej spośród wielkich czosnków. Wśród odmian miniaturowych szczególnie ładny jest czosnek Ostrowskiego o różowych kulach i neapolitański o białych, pięknie pachnących kwiatach. Rośliny te świetnie wyglądają w bukietach, także suchych, a rabacie przydają nie tylko urody. Pełnią też pożyteczną rolę strażnika, odstraszając szczury i nornice.

Kiedy i jak sadzić cebule wiosennych kwiatów
Większość cebul sadzimy od września do października (choć zawsze warto sprawdzić, czy któraś z roślin nie ma specjalnych wymagań, jak wspomniane wyżej krokusy jesienne). Wtykamy je w ziemię na głębokość równą ich trzykrotnej objętości. Rozstaw cebul zależy od wielkości rośliny. I tak wysokie sadzi się co 60-80 cm, średnie co 30-50 cm, niskie co 20-30 cm. Warto je posadzić w specjalnych ażurowych koszyczkach, które zabezpieczają przed atakiem gryzoni.

Wszystkie wymienione tu rośliny pięknie kwitną, więc najlepiej wybrać im stanowiska słoneczne. Niższe (jak miniaturowe czosnki czy krokusy) najefektowniej będą wyglądać w większych grupach, wysokie (jak drzewiaste lilie) mogą rozrastać się solo w efektowne ogrodowe solitery. Przegląd wszystkich gatunków oraz odmian kwiatów cebulowych znaleźć można w sklepie cebule-kwiatowe.pl, który oferuje zarówno popularne jak i unikatowe odmiany tych roślin ozdobnych

Co ważne, wszystkie cebule roślin, o których piszemy, możemy na zimę pozostawić w gruncie. Wystarczy im kołderka z suchych liści czy kory, a przetrwają mrozy bez uszczerbku. I będą cieszyć nas każdej kolejnej wiosny przez wiele lat.