Kwas nonanowy- jakie zastosowanie w sadach i uprawie truskawek?

Autor: KZ, www.sadyogrody.pl 26 września 2021 12:21

Kwas nonanowy- jakie zastosowanie w sadach i uprawie truskawek? Kwas nonanowy - sposób na rozłogi w truskawce/ fot. shutterstock

16 września odbyła się konferencja firmy Belchim Crop Protection, podczas której omówione zostały możliwości zastosowania oraz wpływu na środowisko naturalne produktów opartych o kwas nonanowy, dostępnych na polskim rynku.

Kwas nonanowy (pelargonowy) występuje naturalnie w środowisku. Nie wykazuje negatywnych skutków dla człowieka i innych ssaków, czy organizmów wodnych, glebowych i pożytecznych. Nie pozostawia pozostałości.

W ofercie firmy Belchim znajdują się produkty oparte o kwas nonanowy, dedykowane uprawom jabłoni czy truskawki, oraz mające zastosowanie w ogrodach.

Beloukha – produkt pochodzenia naturalnego

Paweł Jesiotr, Crop Manager ds. upraw ogrodniczych w firmie Belchim Crop Protection, podczas konferencji omówił techniczne aspekty stosowania preparatu Beloukha w uprawach jabłoni, śliwy, winorośli, oraz truskawek.

Beloukha zawiera 680 g substancji aktywnej w 1l produktu. Zgodnie z rejestracją może być stosowana w uprawach jabłoni do zwalczania chwastów oraz odrostów korzeniowych. Zabieg wykonuje się przy użyciu standardowych belek herbicydowych z wykorzystaniem osłon, aby produkt nie był znoszony na pasy murawy. Temperatura powietrza powinna być wyższa niż 15 st. C.

Konieczne jest dokładne pokrycie zwalczanych roślin roztworem herbicydu. Zalecane stężenie do aplikacji to 6-8 proc., przy maksymalnej dawce 16 l na ha. W ciągu sezonu można wykonać maksymalnie 2 zabiegi preparatem, w odstępie 30 dni.

Zwalczanie rozłogów w uprawie truskawki

Rozłogi truskawki podobnie jak chwasty konkurują z roślinami matecznymi o wodę, składniki pokarmowe i światło. Pogarszają warunki fitosanitarne a w konsekwencji wpływają na słabsze plonowanie truskawek. Rozłogi powinny być zwalczane w lipcu i sierpniu. Oprysk preparatem Beloukha najlepiej wykonać w dni bezwietrzne i słoneczne, w temperaturze powyżej 15 st. C, podobnie jak w przypadku jabłoni.

Na plantacjach truskawki jest zalecane stężenie 8-10 proc. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 16 l/ha. Dozwolone jest użycie preparatu 2 razy w sezonie w odstępie 14 dni.

- Produkt podawany w dawce 16 l/ h nie uszkadza folii na podwyższonych zagonach w uprawie truskawek, czy innych roślin ogrodniczych. Skutecznie zwalcza rozłogi truskawki, natomiast folia biodegradowalna nie zostaje uszkodzona. Podobnie jest z folią która nie podlega biodegradacji – mówił podczas konferencji Paweł Jesiotr.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI