Kupując legalne środki ochrony roślin, dbamy o bezpieczeństwo naszych plonów (wideo)www.sadyogrody.pl - 24 kwietnia 2019 15:49


Coraz więcej rolników zdaje sobie sprawę ze strat, konsekwencji stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. Zazwyczaj rolnicy uczą się na własnej szkodzie lub szkodzie swojego sąsiada – przyznaje w rozmowie z sadyogrody.pl, Aleksandra Mrowiec, ekspertka Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

- Nikt raczej nie chwali się ofertą zakupu podrobionych środków ochrony roślin, chyba, że na forum internetowym, dzieląc się przykrymi doświadczeniami. Rolnicy zazwyczaj uczą się na własnej szkodzie lub szkodzie swojego sąsiada – mówi Aleksandra Mrowiec.

{film;15090} 

PSOR kilka lat temu przeprowadziło ogólnopolskie badanie, by rozeznać się w sytuacji ilu rolnikom kiedykolwiek zaoferowano nielegalne środki ochrony roślin. Około 20 proc. uczestników badania przyznało, że miało styczność z taką ofertą.

- Rynek środków ochrony roślin jest bardzo dobrze pomyślany, restrykcyjny i w zasadzie nie powinno być miejsca na podróbki, a jednak się one pojawiają –zaznacza.

O czym trzeba pamiętać przy zakupie środków ochrony roślin i czego należy unikać?

Po raz kolejny przed sezonem zakupowym przestrzegamy rolników, by nie dać się oszukać – mówi Aleksandra Mrowiec.

{film;15091} 

Podczas zakupów środków ochrony roślin trzeba pamiętać o kilku zasadach. Zawsze kupujmy preparaty zarejestrowane z etykietą w języku polskim, w kontrolowanych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa punktach sprzedaży i zawsze zażądajmy dowodu zakupu – podkreśla Aleksandra Mrowiec.

 

Kolejna część wywiadu z Aleksandrą Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wkrótce na łamach portalu www.sadyogrody.pl.